ZAGRANICZNI UCZESTNICY XIX ŚDP Z WIZYTĄ W ŻYRARDOWIE

ZAGRANICZNI UCZESTNICY XIX ŚDP Z WIZYTĄ W ŻYRARDOWIE

We środę, 10.04.2019, w ramach obchodów XIX Światowego Dnia Poezji w Polsce, Żyrardów odwiedzili krajowi i zagraniczni uczestnicy tej dorocznej imprezy, serdecznie witani przez Jerzego Paruszewskiego, Koordynatora Żyrardowskich Wieczorów Literackich. W „Resursie” spotkali się z Sylwestrem Osińskim, Zastępcą Prezydenta Miasta Żyrardowa, który w swoim znakomitym wystąpieniu podkreślił, jak bardzo nasze miasto jest otwarte na poezję. W spotkaniu wzięła też udział grupa uczestników ŻWL wraz z przyjaciółmi. Międzynarodowej delegacji poetów przewodniczył inicjator i organizator wszystkich edycji ŚDP w naszym kraju, Aleksander Nawrocki: Redaktor Naczelny „Poezji Dzisiaj” – czasopisma, wśród odbiorców którego są Biblioteki Kongresu i Prezydenta USA, Uniwersyteckie Harvardu oraz Stanfordu, Miejskie Nowego Jorku, Londynu i Berlina, jak również Bawarska w Monachium, a także Centrum Kultury w Żyrardowie (najstarszy prenumerator polski) – właściciel Wydawnictwa Książkowego IBiS, autor 25 książek poetyckich, tłumaczonych na 20 języków (w tym kilka bardzo egzotycznych), za działalność kulturalną (głównie w dziedzinie literatury) uhonorowany wysokimi odznaczeniami przez prezydentów Polski, Czech, Węgier, Azerbejdżanu i Republiki Jakucji w Federacji Rosyjskiej, laureat wielu nagród artystycznych, w tym tak prestiżowych, jak np. im. Szekspira, którą otrzymał w Londynie. A. Nawrocki zaprezentował żyrardowianom najnowszą, już ósmą antologię z cyklu „poetyckie mosty między miastami”. Tym razem były to „Mosty: Warszawa-Wilno-Grodno-Ryga-Tallin”, gdzie znajdziemy m.in. wiersze J. Paruszewskiego po polsku i w rosyjskim przekładzie Very Vinogorovej (nb. tłumaczki Wisławy Szymborskiej). J. Paruszewski w ubiegłym roku towarzyszył A. Nawrockiemu w podróży do Rygi i Tallina, gdzie omawiane były kwestie związane z wydaniem ósmych „Mostów”. Wtedy to, w stolicy Estonii, poznali kolejną uczestniczkę XIX ŚDP w Żyrardowie, rosyjską poetkę Elenę Łarinę, która w „Resursie” przeczytała swój poemat o Wenecji (też z ósmych „Mostów”). Reprezentujące Belgię: Dorota Walczak-Delanois, poetka i tłumaczka, na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli odpowiedzialna za katedrę polonistyki i literackie kontakty belgijsko-polskie oraz Ludivine Joinnot, poetka, bajkopisarka, artystka związana z teatrami (głównie dziecięcymi), realizatorka happeningów poetyckich w różnych miastach swojego kraju, przeczytały wiersze własne, po czym poświęciły sporo uwagi belgijskiemu życiu literackiemu i jego związkom z Polską. O oprawę muzyczną wizyty doskonale zadbała niezwykle utalentowana Białorusinka, Margarita Novik, w swoim piosenkarskim repertuarze mająca także utwory, które sama skomponowała i napisała do nich słowa. Świetnie wystąpił również – śpiewając po polsku i francusku – żyrardowianin, Stanisław Wasilewski z ŻWL, lider zespołu „Esox”.

Dzięki Krzysztofowi Rdestowi, właścicielowi „EMKA Trans”, który do dyspozycji organizatorów XIX ŚDP w Żyrardowie oddał nieodpłatnie luksusowego mercedesa-busa wraz z kierowcą, goście mieli nie tylko komfortowe warunki podróży z Warszawy do Żyrardowa i z powrotem, ale mogli też – wraz z przedstawicielami gospodarzy – udać się na zwiedzanie naszego miasta. Szczególnie zachwycił ich kościół Matki Bożej Pocieszenia, a zwłaszcza witraże, bogato rzeźbione stacje drogi krzyżowej, ołtarz główny i – oczywiście – sama wielkość świątyni. Niezwykłymi atrakcjami były: Muzeum Lniarstwa z zagrodą dla zwierząt i Lniany Zaułek, bardzo podobało się także Miejskie Przedszkole nr 9 – zabytkowa „Ochronka”, a w niej sala z popiersiem K. A. Dittricha i pokój ŻWL z licznymi pamiątkami już 23-letniej działalności grupy poetyckiej naszego miasta. Wszystko dokładnie zadokumentował (kamerą TV) młody filmowiec, Michał, przybyły z Warszawy wraz z poetami.

Po pysznym obiedzie w „Resursie” goście, obdarowani pamiątkami z Żyrardowa, przygotowanymi przez Urząd Miasta i książkami ŻWL – Wydawnictwa Literackiego Centrum Kultury w Żyrardowie, wyruszyli do Warszawy i tak zakończyła się trzydziesta wspólna impreza Redakcji „Poezji Dzisiaj” i ŻWL (bo poza dziewiętnastoma  ŚDP odbyło się jeszcze jedenaście Festiwali Poezji Słowiańskiej – w obu tych wydarzeniach Żyrardów uczestniczy od ich początków, odpowiednio od 2001 i 2008 r.).

Dodajmy jeszcze, że dzień wcześniej, w warszawskim Domu Literatury, miała miejsce Gala Poetów Polskich, podczas której przedstawiony został międzynarodowej publiczności wiersz J. Paruszewskiego, wydrukowany w okolicznościowym numerze „Poezji Dzisiaj”.

JP

Author Avatar
by Dominika Dawidowicz