WIOSENNY POWRÓT DO POETYCKICH PLENERÓW


W sobotę, 27.04.2019, po zimowej przerwie, poeci z Mazowsza Zachodniego i Warszawy znów spotkali się pod wielką wierzbą nad brzegiem Utraty, gdzie przede wszystkim rozpalili spore ognisko, od razu z przykrością zauważając, że na pniu „płaczącej” brakuje obu wizerunków Matki Boskiej, które patronowały plenerom przez kilka ostatnich lat. Tak jak nie wiadomo, skąd się wzięły, podobną zagadką pozostanie chyba ich zniknięcie… Poza tym nic w otoczeniu się nie zmieniło, a wszyscy szczególnie byli zadowoleni, że wygodna kanapa, tak przez nich lubiana, przetrwała bez uszczerbku kolejną zimę! Również i kładka nad rzeką ma się całkiem dobrze.

Po tradycyjnym odtańczeniu wokół płomieni celtyckiego „tańca mocy”, gospodarz imprezy, Paweł Kubiak – lider Konfraterni Poetyckiej „Biesiada” w Piastowie – rozpoczął „grę w marynarza”, by wyłonić osobę wymyślającą temat wierszy „CX Piastowsko-Pęcickiego Pleneru Poetyckiego”. Los wskazał Joannę Aleksandrę Jakubik z podwarszawskiego Złotokłosu, pierwszy raz uczestniczącą w P-PPP. Po krótkim namyśle podała hasło: „zielono”.

Paweł Garnecki z Żyrardowskich Wieczorów Literackich brawurowo skakał przez ognisko, ponadto umilał zebranym czas pieczenia kiełbas śpiewem i grą na gitarze oraz harmonijce ustnej – nb. ŻWL reprezentował także Jerzy Paruszewski, a z Żyrardowa przyjechała też Danuta Bartoszuk.

Stołeczny poeta, Robert Baranowski, wpadł na ciekawy pomysł uczczenia niedawnego Dnia Ziemi: zobaczywszy przy dnie rzeki duży płat grubej folii, postanowił go zanieść na nieodległy śmietnik. Oczywiście najpierw musiał plastikową płachtę wyciągnąć na brzeg. Nie przejmując się lekkim chłodem, błyskawicznie zdjął ubranie i wskoczył do wody! Akcja oczyszczania trwała krótką chwilę, ale dzielny ekolog skorzystał z okazji popływania sobie trochę, już tylko dla czystej przyjemności…

Wreszcie wiersze o zieleni zostały napisane – ich uroczyste odczytanie, przy gasnącym blasku ognia, stanowiło ostatnią (i z pewnością najważniejszą) część tej imprezy, otwierającej plenerowy sezon.

JP