Wiersze Krysi sercem wybrane


W niedzielę, 06.05.2018, Paweł Garnecki i Jerzy Paruszewski, wybrali się – jako delegacja poetów Żyrardowskich Wieczorów Literackich – do Przasnysza, na uroczystość promocyjną tomiku wierszy Krystyny Milczarek „Sercem wybrane”. Jest to pierwszy indywidualny tomik poetki i działaczki kulturalnej, która wiersze pisze już od wielu lat. Urodzona w Ludvigsburgu k. Stuttgartu, dzieciństwo i młodość spędziła na Śląsku, a w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia zamieszkała w Żyrardowie. Gdy w 1996 r. powstały ŻWL (wtedy jeszcze – „Warsztaty”) od początku włączyła się w ich prace. W roku 2000 przeprowadziła się do Przasnysza, gdzie przez piętnaście lat prowadziła Klub Literacki „Przaśnik”. Obecnie należy do Grupy Historyczno-Literackiej „Styl” w Przasnyszu. Jest współautorką antologii poezji, w tym obu wydanych przez ŻWL: „Gore!” z 2000 r., a – jako że wytrwała (i zresztą do dziś pozostaje, nie tylko formalnie) w gronie poetów ŻWL – „W żyroskopie” z 2006/7.
Goście z Żyrardowa wizytę zaczęli obiadem w jednej z najlepszych restauracji Przasnysza – zaproszeni przez K. Milczarek. Tu nastąpiło bardzo miłe spotkanie z przedstawicielami GH-L „Styl” – obecny był m.in. poeta Jan Chmielewski, przewodniczący tej organizacji. Poprowadził on również promocję książki „Sercem wybrane” (nb. jest jej redaktorem i jednym z wydawców) w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, gdzie liczne grono przybyłych przywitał dyrektor MDK, Krzysztof Gadomski. K. Milczarek ze swoją książką znakomicie prezentowała się za stołem prezydialnym, pięknie przyozdobionym przez J. Chmielewskiego wspaniałym bukietem bzów. Autorka pozdrowiła obecnych, po czym przewodniczący „Stylu” odczytał jej życiorys, a następnie wiersze „Sercem wybrane” zebrani usłyszeli zarówno w jego interpretacji, jak i innych członków GH-L: Barbary Majkowskiej, Zofii Rzeszot-Filipowicz, Teresy Sielskiej, Piotra Kaszubowskiego i Tadeusza Łady. Poezja przeplatała się z występami utalentowanych młodych podopiecznych Zbigniewa Olszaka, od lat prowadzącego zajęcia wokalno-instrumentalne w przasnyskim MDK: na instrumencie klawiszowym doskonale grała Julia Tworkowska, śliczne piosenki śpiewała Zofia Ruszczyńska.
Po kilka własnych wierszy przeczytali obaj goście z Żyrardowa – J. Paruszewski dodatkowo przytoczył z pamięci swój wiersz z „Gore!”, pt. „Żabawa” – utwór bardzo lubiany przez K. Milczarek. Żyrardowianie wręczyli też bohaterce spotkania kwiaty i upominki – w tym od nestorki ŻWL, Blanki Pelc-Wróblewskiej, której niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia nie pozwoliło na podróż do Przasnysza – sami natomiast otrzymali tomiki „Sercem wybrane” z dedykacjami (również dla B. Pelc-Wróblewskiej). Powierzone zostały im ponadto egzemplarze książki dla żyrardowskich bibliotek (w tym podręcznej ŻWL).
Długa kolejka chętnych do nabycia tomiku (koniecznie z autografem) ustawiła się z bukietami kwiatów przy stole prezydialnym. Zjawiła się także ciechanowska poetka (i malarka) Barbara Sitek-Wyrembek – wprost z wcześniejszej o parę godzin przasnyskiej promocji wydania jej wierszy religijnych. Autorki wymieniły się swoimi „jeszcze ciepłymi” książkami i mnóstwem serdeczności.
Na zakończenie J. Chmielewski zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek. Przy ciasteczkach, piernikach, cukierkach i sokach owocowych długo jeszcze rozmawiano o mądrych i wzruszających wierszach, sercem wybranych, życząc ich autorce kolejnych, co najmniej tak samo świetnych, tomików poezji.
JP