Wielki finał XXIV PBP


W sobotę, 30.09.2017, w Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie odbyły się – jak każdej jesieni, przez blisko ćwierćwiecze – uroczystości finałowe Korespondencyjnego Konkursu Poetyckiego „XXIV Piastowskiej Biesiady Poetyckiej”, który od wielu lat ma zasięg ogólnopolski. Całość tradycyjnie zorganizował i poprowadził Paweł Kubiak, lider Konfraterni Poetyckiej „Biesiada” w Piastowie. Obecnością zaszczyciły wydarzenie m.in. Wanda Przybylak, dyr. MOK i Wiesława Poznańska, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piastowie. Nowością był fakt „podwójnie wcześniejszego”, niż dotychczas, początku imprezy, wyznaczonej nie w październiku, a do tego już na godz. 10.00 – wtedy to w przeglądzie twórczości „przyjaciół poetów Piastowa” wystąpili autorzy z „Metafory” (Warszawa Ursus) i Żyrardowskich Wieczorów Literackich. Działalność ŻWL w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przedstawił ich koordynator, Jerzy Paruszewski, ze szczególną dokładnością omawiając numery „Żyrardowskich Zeszytów Literackich”, które ukazały się w tym czasie – wydane jak zawsze dzięki staraniom Jerzego Jankowskiego, naczelnego redaktora kwartalnika. Przywiezione na imprezę egzemplarze ŻZL publiczność rozchwytała błyskawicznie! J. Paruszewski czytał ponadto wiersze swoje i małżonki, Violetty Paruszewskiej – ze wspólnego tomiku. Własne wiersze zaprezentował też Krzysztof Marek Smolarz (uczestnik ŻWL z Tomaszewa). Wszystkie utwory wzbudziły duże uznanie słuchaczy, licznie przybyłych na finał PBP z różnych stron kraju.
Z kolei świetny występ dali Joanna i Janusz Godlewscy z Warszawy – podobały się zarówno baśnie Joanny, jak i scenka jej (ostrego) pióra, w której małżonkowie przedstawili zabawny „egzamin” dla kandydata do …piekła!
Podczas spotkań autorskich jurorów XXIV PBP podziwiano ich kunszt pisarski: Edyty Kulczak i Andrzeja Wołosewicza (poetycki) oraz Jana Zdzisława Budnickiego (prozatorski).
Po raz pierwszy w dziejach finałów PBP w przerwie imprezy jej uczestnicy zostali ugoszczeni obiadem – i to znakomitym – w bardzo stylowej restauracji (karczmie) „Dwa Bażanty”, znajdującej się „po południowej stronie” Piastowa.
Mocno obsadzony Turniej Jednego Wiersza PBP wygrał Adam Leszczyński, reprezentujący KP „Biesiada” Piastów (150 zł), drugi był Przemko Janiszko z Warszawy (100 zł), a trzeci – Kacper Płusa z Łodzi (50 zł). Wyróżnienia książkowe otrzymali: Robert Baranowski (Warszawa), Grażyna Tatarska (Pruszków) i – wspomniany już wyżej – Krzysztof Marek Smolarz.
Drugą tego dnia ucztą – tym razem duchową – okazał się, zgodnie zresztą z oczekiwaniami, koncert Joanny Jagiełło. Z własnym akompaniamentem (gitara klasyczna) wykonała pieśni swojego autorstwa oraz światowych bardów – wszystkie zachwycająco!
Nadeszła pora na ogłoszenie wyników głównego, korespondencyjnego konkursu. Z nadesłanych 148 zestawów wierszy ww. jurorzy (organizacyjnie wspierani przez P. Kubiaka, jako sekretarza sędziowskiej komisji), wybrali najpierw prace 15 autorów, a następnie spośród tych poetów wyłonili zdobywców 3 nagród i 4 wyróżnień. Oto zwycięzcy: I nagrodę (1000 zł) wywalczyła Mariola Kruszewska z Mińska Mazowieckiego, II (750 zł) cieszyła się Barbara Zakrzewska z Ostrołęki, a III (500 zł) – Mirosław Kowalski z Mysłowic. Wyróżnienia (po 300 zł): Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej, Patryk Kosenda z Krakowa, Kacper Płusa z Łodzi, Wojciech Roszkowski z Tykocina (wysokość nagród pieniężnych turnieju i konkursu podana jest netto).
Laureatom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów – na PBP w następnych latach oraz innych literackich zawodach!
JP