TAJEMNICZY ŚWIAT JOANNY


We czwartek, 17.01.2019, tradycyjnie „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca”, na zaproszenie Prezydenta Miasta Żyrardowa, gościem już 49. Poetyckiego Wieczoru – oczywiście Podwójnego, z Turniejem Dwóch Wierszy – była poetka, autorka opowiadań i wydawca, Joanna Aleksandra Jakubik. Impreza, którą (jak zawsze) poprowadził Jerzy Paruszewski, koordynator Żyrardowskich Wieczorów Literackich, zorganizowana została przez Centrum Kultury w Żyrardowie: sponsora m.in. obu nagród pieniężnych i pięciu wyróżnień książkowych TDW oraz poczęstunku dla uczestników całego wydarzenia. Pieniężne wyróżnienia turniejowe (było ich cztery) ufundował prywatny sponsor.

Sala klubowa CK szczelnie wypełniła się publicznością, przybyłą z kilku miejscowości Mazowsza Zachodniego, a także z Warszawy. Na wstępie obecni uczcili chwilą ciszy zmarłych w ubiegłym tygodniu: nestorkę żyrardowskich literatów, Blankę Pelc-Wróblewską, niezmiernie zasłużoną dla kultury naszego regionu i prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, którego tragiczna śmierć poruszyła całą Polskę.

Wszyscy zebrani ciekawi byli bogatego życiorysu twórczego pani Joanny, bohaterki wieczoru – od urodzenia związana ze stolicą, obecnie mieszka w podwarszawskim Złotokłosie. Prowadzi firmę wydawniczą PRINT-LAND. Jest sekretarzem dwóch organizacji: Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddziału Warszawskiego II i Salonu Literackiego „Schillingówka”. Należy do Literackiego Klubu Poszukiwaczy Słowa w Piasecznie. Prowadziła zajęcia z literatury polskiej dla uczniów szkół wileńskich – otrzymała od Centrum Kultury Polskiej na Litwie Dyplom za Tworzenie Wizerunku Polski na Arenie Międzynarodowej. Laureatka konkursów literackich. Publikowała we wszystkich formach wydawnictw klasycznych oraz w Internecie. Autorka książek dla dzieci oraz tomików wierszy: satyrycznego „Makatka z jeleniem” i lirycznego „Widok na ciszę”. Z tego ostatniego przedstawiła kilka romantycznych wierszy, m.in. villanelli – o kunsztownym układzie rymów. Zwracała uwagę częsta inspiracja dziełami muzycznymi.

Głównym punktem programu była jednak prezentacja najnowszej książki J. A. Jakubik – „Świat obok nas”: zbioru opowiadań fantastycznych, czasem groteskowych, zawsze niesamowitych! Łatwo wysnuć z nich wniosek, że wiele niezrozumiałych zjawisk wokół nas stałoby się jasnymi, gdyby dopuścić możliwość ingerencji duchów albo np. wampirów. To oczywiście żart, ale spojrzenie „z innej perspektywy” okazało się ciekawe i często zaskakujące. Autorka jedno z opowiadań przeczytała w całości, wywołując duże zainteresowanie.

Wielką atrakcją spotkania były występy przyjaciółki pani Joanny – Olga Skomorowska, przebierając się do każdej „odsłony” w inny, odpowiednio dobrany, wspaniały strój, z potężną ekspresją recytowała wiersze J. A. Jakubik oraz (niespodzianka) słynnej romskiej poetki, Papuszy.

O oprawę muzyczną imprezy zadbał Marek Korzemski z Żyrardowa. Grał popularne melodie, uwielbiane przez wszystkich. Przygodę z gitarą klasyczną zaczął mając lat 15 i pozostał wierny miłości do tego instrumentu – mimo, że zawodowo realizuje się w zupełnie innej dziedzinie, a mianowicie ogrodnictwie, którego uczył się nie tylko w Polsce, ale i w kilku krajach zachodnioeuropejskich (jego specjalność, to krzewy ozdobne). Uczestniczy w licznych warsztatach gitarowych, bierze udział w koncertach i festiwalach. Współpracuje z twórcami kabaretowymi oraz poetami SAP.

W przerwie na obrady jury TDW z przyjemnością słuchano też spontanicznych występów Joanny Jagiełło z Warszawy (śpiewająca gitarzystka) i Stanisława Wasilewskiego (śpiew).

W Turnieju Dwóch Wierszy wzięła udział rekordowa liczba 24 poetów, przybyłych przede wszystkim z Warszawy i Żyrardowa, jak również z Piaseczna, Pruszkowa, Sochaczewa, Franciszkowa, Jesionki, Tomaszewa. Jury: Joanna Aleksandra Jakubik (przewodnicząca) oraz Olga Skomorowska i Jerzy Paruszewski (sekretarz) – nie bez trudu, bo poziom rywalizacji turniejowej był bardzo wysoki – rozdysponowało pokaźną pulę pieniędzy i wyjątkowo wiele wyróżnień książkowych. Nagrody otrzymali: I. Weronika Golbert z Franciszkowa (200 zł za wiersz „Dorośli wolą kolce”), II. Joanna Jagiełło z Warszawy (100 zł za wiersz „To nie będzie”). Pieniężne wyróżnienia po 50 zł zdobyli (kolejność nazwisk – alfabetyczna): Artur Chmielewski z ŻWL Żyrardów (za wiersz „13”), Sławomir Maszewski z ŻWL Żyrardów (za wiersz „LATAWIEC”), Grażyna Tatarska z Pruszkowa (za wiersz „Identyczne”), Mira Umiastowska z Warszawy (za wiersz „ROZWIĄŻCIE ORŁU z oczu flagę”). Książkami poetów ŻWL i wydanymi przez ŻWL – Wydawnictwo Literackie CK w Żyrardowie wyróżnieni zostali (kolejność nazwisk – alfabetyczna): Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy (za wiersz „SZPITAL”: István Tari „Egy lapát parázs” – „Łopata żaru”), Violetta Paruszewska z ŻWL Żyrardów (za wiersz bez tytułu, zaczynający się wersem [„czy chcemy wracać …”]: Ryszard H. Pindor „Przy okazji”), Wanda Dusia Stańczak z Warszawy (za wiersz „Dzień Fakira”: Blanka Pelc-Wróblewska „Powroty i bezpowroty”), Stanisław Wasilewski z ŻWL Żyrardów (za wiersz „OBOJĘTNOŚĆ”: Paweł Garnecki „Warsztat poety”) oraz Robert Wiktorowicz z Warszawy (za wiersz „GŁASKANIE KOTA [INSTRUKCJA DLA ZABIEGANYCH ZATROSKANYCH ZAGUBIONYCH]”: Blanka Pelc-Wróblewska „Dorywanki”). Ponadto Beata Hil-Dobrzeniecka z ŻWL Żyrardów uhonorowana została wyróżnieniem książkowym specjalnym (za wiersz „W lesie” J. A. Jakubik podarowała jej swój tomik poezji ”Widok na ciszę”). Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania. Warto dodać, że patronat medialny nad imprezą objęło Radio FAMA, natomiast serwis zdjęciowy dla prasy i Internetu wykonał Hubert Beczek. Ze strony CK w Żyrardowie nad szczegółami technicznymi całego wydarzenia czuwali: Małgorzata Krawczykiewicz i Krzysztof Muś.

JP