„Srebrna Szyszka” 2018 za nami


„Życie Żyrardowa” nr 22, z dn. 29.05.2018, str. 21:

Po raz dziewiętnasty odbył się coroczny Otwarty Turniej Jednego Wiersza im. Ziemowita Skibińskiego „Srebrna Szyszka” w Międzyborowie. W tym roku w jury zasiadali: Karol Maliszewski, Radosław Wiśniewski, Jerzy Paruszewski i Jerzy Jankowski. Przewodniczący jury, Karol Maliszewski przyjechał z Wrocławia, jest jednym z najbardziej znanych krytyków literackich w Polsce, autorem kilkudziesięciu książek, doktorat napisał o autorach czasopisma „bruLion”, które ukazywało się w latach 1986-1999 i było najbardziej znanym w Polsce pismem literackim końca XX w. Radosław Wiśniewski pochodzi z Brzegu nad Odrą, stworzył czasopisma literackie „BregArt” i „Red.”, a obecnie pisze dla miesięcznika „Odra”. Jerzy Paruszewski jest członkiem międzynarodowych organizacji literackich, natomiast Jerzy Jankowski – wiceprezesem Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, obaj są też uczestnikami Żyrardowskich Wieczorów Literackich.
W turnieju wzięło udział kilkudziesięciu poetów z Polski środkowej, w tym z Warszawy, Łodzi, Sochaczewa, Skierniewic, Pabianic, Grodziska Mazowieckiego, Żyrardowa.
Turniej wygrali:
I miejsce – Joanna Jagiełło (Warszawa),
II miejsce – Kacper Płusa (Pabianice/Łódź),
III miejsce – Weronika Golbert (Franciszków).
Wyróżnieni zostali:
Tadeusz Hutkowski (Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”),
Stanisław Wasilewski (Żyrardowskie Wieczory Literackie),
Mira Umiastowska (Warszawa).
W kategorii gimnazjalnej zwyciężyła Natalia Gontarczyk (Grodzisk Mazowiecki), drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie zdobył Bartłomiej Sajak (Żyrardów/Międzyborów).
Na początku spotkania przypomniano tradycyjnie postać patrona „Srebrnej Szyszki”, dr. Ziemowita Skibińskiego, następnie odbyła się promocja Żyrardowskich Zeszytów Literackich, których redaktorem naczelnym jest Jerzy Jankowski, a wydawcą ŻWL – Wydawnictwo Literackie Centrum Kultury w Żyrardowie. Później przez ponad godzinę dyskutowano o języku współczesnej poezji, będącym wynikiem …współczesności właśnie, mamy zatem przesyt angielszczyzny, skrótowość wypowiedzi, postmodernistyczne odwoływanie się do świata kultury i sztuki, używanie języka codziennego, zwyczajnego, pozbawionego patosu, podniosłości, odwołań historycznych. Padło wiele ciekawych zdań, ale najważniejsze było to, co wszyscy podkreślali – że dzisiejsza literatura jest bardzo różnorodna i w zasadzie funkcjonują dziesiątki narracji, tropów, języków równocześnie. Wskazano też, że bardzo wszystko zmienił Internet i ogólnie zwiększona, dzięki elektronicznym środkom przekazu, łatwość docierania do czytelnika.
pów, języków równocześnie. Podkreślo­no, że bardzo wszystko zmienił internet i łatwość docierania do czytelnika.
Organizatorami turnieju byli: Związek Literatów Polskich, Wójt Gminy Jaktorów, Stowarzyszenie Przyjaciół Wydm Międzyborowskich i Gimnazjum w Międzyborowie. Nagrody wręczali jurorzy wraz z wójtem Maciejem Śliwerskim.
Za rok jubileuszowa XX „Srebrna Szyszka”.

TS

Artykuł, którego treść przytoczyliśmy z drobnymi zmianami i uzupełnieniami, opatrzony został jedną kolorową fotografią.