ROWER LITERATA


W piątek, 04.01.2019, w Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie gościł Jan Zdzisław Brudnicki, poeta i pisarz, chyba jednak najbardziej znany jako krytyk literacki, który – co niezbyt częste w pracy recenzenta – przez długie lata udowodnił, że jest prawdziwym przyjacielem twórców, zwłaszcza początkujących (zazwyczaj młodych) adeptów pióra. Spotkanie poprowadził oczywiście Paweł Kubiak, lider Konfraterni Poetyckiej „Biesiada” w Piastowie.

J. Z. Brudnicki, w swojej bogatej karierze np. sekretarz redakcji kultowego periodyku „Poezja”, zdecydowanie zasługuje na tytuł Nestora Literatury Polskiej – urodził się w 1936 r., nb. w pięknej okolicy Puszczy Kozienickiej, będącej przed wiekami własnością królów polskich. W wiejskiej rzeczywistości okołowojennych i wojennych czasów niezwykle przydatną rzeczą, dzięki której przestrzeń stawała się łatwiejsza do ogarnięcia, a ludzie bliżsi, był rower. Należało go złożyć z cierpliwie i z trudem kompletowanych części, później natomiast otoczyć ogromną dbałością, niemal każdego dnia. W zamian pozwalał przełamywać horyzonty, poznać szybciej i więcej. O przeróżnych aspektach tego „potężnego otwarcia” traktuje właśnie tom wspomnień J. Z. Brudnickiego „Jeździdło dla świata”. Łatwo się domyśleć, że w tytule zawarte zostało pieszczotliwe przezwisko, jakim młody Zdzisiek (drugiego imienia używał wtedy najchętniej) obdarzył swoje dwukołowe cudo.

Urocze, pisane świetną prozą poetycką, reminiscencje z dawnych lat, znakomicie zinterpretowali dla publiczności Joanna i Janusz Godlewscy. Autor opatrywał poszczególne fragmenty książki ciekawymi komentarzami. Były one tak sympatyczne, że w dyskusji (wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Żyrardowskich Wieczorów Literackich: Paweł Garnecki i Jerzy Paruszewski) publiczność domagała się kontynuacji niemal każdego wątku.

Wieczór nie miał zaplanowanej oprawy muzycznej, jednak w przerwie na obrady jury tradycyjnego turnieju jednego wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów” z wielką ochotą zaśpiewał Stanisław Wasilewski (ŻWL Żyrardów).

W ww. współzawodnictwie zwyciężyła Danuta Bartoszuk, reprezentująca Piaseczno i Żyrardów. Zdobyła markowe wieczne pióro i 100 zł nagrody. Drugie miejsce zajęła Stanisława Ossowska z Nadarzyna, a trzecie – Urszula Moczyńska-Łodziana z Grodziska Maz. Wyróżnieni zostali: Mira Umiastowska z Warszawy i Krzysztof Marek Smolarz z Tomaszewa (ŻWL). Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania i nagrody książkowe.

Całe piątkowe wydarzenie uwiecznił na zdjęciach Dariusz Kukuła.

JP