REKORDOWY JUBILEUSZ POETYCKI

REKORDOWY JUBILEUSZ POETYCKI

We czwartek, 21.03.2019, tradycyjnie w „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca”, Prezydent Miasta Żyrardowa zaprosił poetów i miłośników poezji do sali klubowej Centrum Kultury w Żyrardowie na 50. Poetycki Wieczór Podwójny z Turniejem Dwóch Wierszy, zorganizowany z inicjatywy Żyrardowskich Wieczorów Literackich – grupy poetyckiej i Wydawnictwa Literackiego Centrum Kultury w Żyrardowie – przez CKŻ, które ponadto sponsorowało pieniężne nagrody TDW. Pieniężne wyróżnienia ufundowało natomiast Stowarzyszenie „Nasza Narew”, a pyszne i piękne ciasteczka – serwowane z okazji jubileuszu półsetki poetyckich imprez, należących do jednego cyklu wydarzeń (kontynuowanego regularnie od początku 2011 r.) – podarowała Cukiernia „Jagoda”, znana z żyrardowskich Galerii: Carrefour i Stara Garbarnia. W gronie donatorów spotkania znalazł się również jego główny bohater, Sławomir Maszewski, poeta ŻWL. Całość – jak zawsze – poprowadził Jerzy Paruszewski, koordynator ŻWL.

Padł absolutny rekord frekwencji na Poetyckich Wieczorach – w sali klubowej należało dostawić liczne krzesła, przybyło bowiem znacznie powyżej 60 zainteresowanych, wśród nich: Łukasz Kasperczyk, Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji Urzędu Miasta Żyrardowa; Stanisław Niewiadomski, były Prezydent Miasta Żyrardowa i Starosta Powiatu Żyrardowskiego, w przeszłości także Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa; prof. Zofia Wilk, zasłużona polonistka Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie; Piotr Zaborny, literat, dziejopisarz i popularyzator historii.

Publiczność z niebywałym skupieniem zasłuchała się w tworzące uroczą, romantyczną aurę wiersze Sławomira Maszewskiego, w doskonałej interpretacji samego Autora. Czarowny świat przyrody, tajemnice poetyckiej duszy i zagadkowy fenomen kobiecości, do którego misterium piszący chciałby się zbliżyć (śmiało i ostrożnie zarazem) – to wszystko ilustrowane nastrojowymi fotografiami, przygotowanymi przez samego poetę (były wyświetlane na ekranie podczas jego występu) – czegóż potrzeba więcej? Chyba tylko znakomitej muzyki, ale i tej nie zabrakło: mnóstwo najlepszych przebojów polskiej piosenki lirycznej porywająco (dosłownie, bo już wkrótce się okazało, że nawet do tańca) wykonali muzycy zespołu „Esox”: Stanisław Wasilewski (wokal) i Wiesław Rosłoński (wokal, gitara) – w pewnym momencie dołączyła jeszcze do nich śpiewająca poetka, Kasia Rębecka (przyjechała, podobnie jak Wiesław, z Nasielska).

Kolejny rekord frekwencji pobił TDW: aż 25 osób z 8 miejscowości (w tym niedużych, np.: Jesionka, Łubno) zaprezentowało 48 wierszy – otwierający i zamykająca stawkę zrezygnowali z możliwości przedstawienia drugiego utworu. Skład jury: Sławomir Maszewski (przewodniczący), Anna Grażyna Kowalska i Jerzy Paruszewski (sekretarz). Werdykt: I. nagroda, 200 zł, Artur Chmielewski z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz „Być”; II. nagroda, 100 zł, Janusz Budnik z Sochaczewa (Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”), za wiersz „Gdybym nie był poetą”; wyróżnienia po 50 zł – Agnieszka Kotyńska z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz „Jedność różnicy”; Anna Kowalska z Franciszkowa (ŻWL), za wiersz „Nigdy”; Jan Rychner z Warszawy (Klub Literacki „Nasza Twórczość” przy Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”), za wiersz „LEKCJA PRZETRWANIA”; Mira Umiastowska z Warszawy (Stowarzyszenie Twórców Kultury), za wiersz „NIENAPISANY LIST”); wyróżnienia książkowe – Weronika Golbert z Franciszkowa, za wiersz „Zaczynam oddychać przez skórę” (István Tari: „Egy lapát parázs” – „Łopata żaru”, wyd. ŻWL); Beata Hil-Dobrzeniecka z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz [„Zapinam ostatni guzik …”] (Violetta Paruszewska i Jerzy Paruszewski: „Tom-i-czek/The Best-ja of”, wyd. ŻWL); Danuta Kłos z Sochaczewa (SSWL „Atut”), za wiersz [„zabierz mnie …”] (Paweł Garnecki: „Warsztat poety”); Jakub Wacławek z Żyrardowa, za wiersz „Ślimak” (Agata Kornacka i Mateusz Modrak: „Gloria Artis”); Stanisław Wasilewski z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz „Narwiański pejzaż” (Jan Rychner: „Mroźna Pani”, wyd. Komograf); Tadeusz Zieliński ze Zboisk (ŻWL), za wiersz „STĄD DO MOJEGO NIEBA” (Blanka Pelc-Wróblewska: „Dorywanki”, wyd. ŻWL). Laureaci otrzymali dyplomy uznania.

Serwis zdjęciowy PWP zapewnili: Hubert Beczek i Dariusz Kukuła.

JP

Author Avatar
by Dominika Dawidowicz