PWP w listopadzie – Agnieszka Lis w Żyrardowie


We czwartek, 16.11.2017, tradycyjnie w „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca”, Prezydent Miasta Żyrardowa zaprosił miłośników poezji i muzyki do sali balowej żyrardowskiej Resursy na 42. Poetycki Wieczór Podwójny, połączony z Turniejem Dwóch Wierszy. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury w Żyrardowie, z udziałem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie oraz ww. Resursy. Patronat medialny objęło Radio FAMA.
Bezpośrednio przed imprezą prowadzący (jak zawsze) PWP Jerzy Paruszewski, koordynator Żyrardowskich Wieczorów Literackich, udzielił krótkiego wywiadu TVŻ i już w chwilę później, na scenie Resursy, przeprowadził rozmowę z bohaterką spotkania, powieściopisarką Agnieszką Lis. To już trzeci Poetycki Wieczór z jej udziałem – jak dotąd nieodmiennie odwiedza nas listopadową porą: w roku 2012, ubiegłym i bieżącym, przywożąc zawsze swoją najnowszą powieść. Tym razem – „Karuzelę”, pasjonującą historię walki rodziny i przyjaciół o życie młodej matki trojga dzieci, która zmaga się dzielnie z trudno uleczalną chorobą. Poza tą książką podczas imprezy dostępne były wcześniejsze powieści A. Lis: „Jutro będzie normalnie”, „Samotność we dwoje” i „Pozytywka” (dwie pierwsze – już w drugim wydaniu). Wspomniane zostały też baśnie („Przygody Pana Parasola”) i erotyczne opowiadania (np. „Płomień cedru”) z początków twórczości autorki, jak również jej udział w tegorocznych międzynarodowych antologiach („Wolność”, „Metafora współczesności”) oraz zrealizowanym kilka miesięcy temu wielkim projekcie książki charytatywnej dla chorych dzieci („Gwiezdne marzenia”), bezinteresownie napisanej przez liczne grono osób. Nie zabrakło informacji o planowanym na wiosnę debiucie „Samotności …” w Ameryce (”Lonely Together”) oraz dwóch nowych powieściach, których wydanie przewidziane jest w przyszłym roku („Latawce”, „Huśtawka”). Przezrocza przedstawiające okładki niemal wszystkich ww. książek i wybrane ilustracje z „Wolności” wyświetlane były na dużym ekranie, w głębi sceny.
Częste „wejścia” miał twórca oprawy muzycznej 42. PWP, Jan Krzos. Mistrz gitary klasycznej, uwielbiany przez publiczność koncertową w Europie i ceniony w kraju (znany m.in. z TVP) dał wspaniały popis gry, wydobywając ze swego instrumentu istną poezję dźwięku.
W przerwie, przeznaczonej na przygotowania do Turnieju Dwóch Wierszy, A. Lis rozdawała autografy nabywcom jej książek. Wywiązało się sporo serdecznych i ciekawych rozmów – warto tu wspomnieć, że pisarka jest także pianistką, krytykiem muzycznym, pedagogiem, a szczególnie ważne doświadczenia życiowe zbierała długo jako menadżer dużej firmy handlowej.
W TDW udział wzięli poeci z Żyrardowa (głównie uczestnicy ŻWL) oraz Sochaczewa (reprezentacja Sochaczewskich Wieczorów Literackich), Tomaszewa (ŻWL), Nadarzyna i Piaseczna. Jury w składzie: Agnieszka Lis, Violetta Paruszewska, Jerzy Paruszewski zgodnie i szybko ustaliło werdykt.
Rywalizację wygrał Artur Chmielewski (ŻWL Żyrardów) – otrzymał od CK 100 zł pierwszej narody za wiersz [„dziś na dworcu …”], poświęcony nietypowemu …aniołowi, 50 zł drugiej nagrody (też od CK) zdobyła Mirona Miklaszewska (SWL Sochaczew) za wiersz „twarze”, natomiast dwa równorzędne wyróżnienia, w postaci tomików wierszy wydanych przez ŻWL, wywalczyły: Danuta Bartoszuk z Piaseczna, wierszem „Zmyśleni” (otrzymała książkę węgierskiego poety z Serbii, Istvána Tari „Egy lapát parázs” – „Łopata żaru”) i Stanisława Ossowska z Nadarzyna, wierszem „Czym ludzkie życie jest” (otrzymała Violetty Paruszewskiej i Jerzego Paruszewskiego „Tom-i-czek/The Best-ja of”). Wszystkim laureatom jurorzy wręczyli dyplomy uznania.
Na zakończenie cała czwórka triumfatorów ponownie odczytała obecnym swoje wiersze – oczywiście te zwycięskie.
JP, fot. Stanisław Wasilewski i Violetta Paruszewska