Poezja, kawa i …dużo szaszłyków


W sobotę, 02.12.2017, zgodnie z wieloletnią tradycją, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Piastowie i Konfraternia Poetycka „Biesiada” zaprosiły zaprzyjaźnionych poetów do klubu osiedlowego „Novus” na uroczyste podsumowanie roku działalności literackiej. Zgromadzonych przywitał bardzo serdecznie Mirosław Czubak, kierownik wszystkich trzech klubów SM (a zatem także „Relaksu” i „Tęczy”), po czym ze szczerą gościnnością, wytrwale pełnił honory gospodarza, natomiast prezentację poetów przeprowadził Paweł Kubiak, lider „Biesiady”.
Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Elżbieta Popławska, dyrektor artystyczny klubu poetyckiego „Uśmiech Jesieni” przy klubie „Novus” SM w Piastowie.
Podobnie, jak w latach ubiegłych, zebrani z ogromną atencją przyjęli Jana Marszałka, nestora poetów polskich, przybyłego wraz z małżonką. Z zaciekawieniem słuchano jego opowieści o pisarzach (legendarnych już dla młodszych pokoleń), z którymi przeżył liczne i niezwykłe przygody. Przeczytał też – na przemian z P. Kubiakiem – fragmenty poezji patriotycznej, jaką ciągle z pasją tworzy (mimo, że polityczna aura przeważnie jest niesprzyjająca).
O oprawę muzyczną zadbał (można już powiedzieć – zwyczajowo), Marcin Wojtaś. Akompaniując sobie na gitarze śpiewał ballady, przede wszystkim Jacka Kaczmarskiego, ale i innych mistrzów, np. Edwarda Stachury.
Własne wiersze przedstawili kolejno: Paweł Garnecki (Żyrardów – Żyrardowskie Wieczory Literackie), Robert Baranowski (Warszawa), Jerzy Paruszewski (Żyrardów – ŻWL), Paweł Kubiak (Piastów – KP „Biesiada”), Krzysztof Marek Smolarz (Tomaszew – ŻWL), Wiesława Zaśko (Pruszków), Joanna Jakubik (Złotokłos), Kazimiera Ścisłowska (Piastów – KP „Biesiada”), Danuta Bartoszuk (Piaseczno i Żyrardów), Stanisława Ossowska (Nadarzyn), Enormi Stationis (Warszawa), Janina Wielogurska (Żyrardów – Stowarzyszenie Autorów Polskich), która zaśpiewała swoją poezję oraz Hubert Beczek (Żyrardów – ŻWL). J. Paruszewski stwierdził, że dla uczestników ŻWL jest to już niemal 90 poetyckie spotkanie w br. Następnie zaprezentował 4 „Żyrardowskie Zeszyty Literackie”, wydane w ciągu ostatnich 12 miesięcy – pod redakcją Jerzego Jankowskiego. W dalszej części wystąpienia J. Paruszewski omówił międzynarodowe publikacje swoich wierszy w 2017: po rosyjsku (dwie antologie – w jednej znalazł się razem z P. Kubiakiem), białorusku i bułgarsku (antologie) oraz grecku (czasopismo). W rozmowie z E. Stationisem naszkicował też aktualny obraz współpracy zagranicznej poetów, przy czym obaj podkreślili, że od dawna wybitne zasługi w tym zakresie ma ze strony polskiej Aleksander Nawrocki – poeta, tłumacz, redaktor naczelny „Poezji Dzisiaj”, właściciel Wydawnictwa Książkowego IBiS, organizator Światowych Dni Poezji i Festiwali Poezji Słowiańskiej.
Oczywiście impreza w „Novusie” była absolutnie doskonała nie tylko w aspekcie duchowym: P. Kubiak, jak zawsze, przygotował mnóstwo smakowitych szaszłyków, stanowiących największą kulinarną atrakcję tych dorocznych spotkań, chociaż w dziennikarskiej relacji nie sposób pominąć również znakomitej kawy (obowiązkowo figurującej zresztą w oficjalnej, powszechnie jednak mało używanej nazwie imprezy), świetnej herbaty, pysznych słodyczy itd. Trudno się dziwić, że w tak pięknych okolicznościach pożegnanie poetów trwało długo…
JP, fot. Dariusz Kukuła i autor