POETYCKO – MUZYCZNY WIECZÓR Z KLARĄ ZAWADZKĄ

POETYCKO – MUZYCZNY WIECZÓR Z KLARĄ ZAWADZKĄ

We czwartek, 18.07.2019, poeci i miłośnicy poezji z Warszawy, Piaseczna, Pruszkowa, Żyrardowa, Sochaczewa oraz mniejszych, okolicznych miejscowości, szczelnie wypełnili salę klubową Centrum Kultury w  Żyrardowie. Okazją do spotkania stał się 52. Poetycki Wieczór Podwójny, niezmiennie połączony z Turniejem Dwóch Wierszy. Gospodarzem imprezy, zorganizowanej przez Żyrardowskie Wieczory Literackie i Stowarzyszenie „Nasza Narew” było CKŻ, a wszystkie pieniężne nagrody i wyróżnienia turniejowe ufundowało S„NN”. Zarazem – nie po raz pierwszy zresztą – znacznej pomocy finansowej udzieliło ŻWL Starostwo Powiatowe w Żyrardowie. Warto podkreślić, że jedna trzecia członków grupy żyrardowskich poetów, to osoby zamieszkujące w gminach wiejskich PŻ.

PWP rozpoczął hymn „Nasza Narew”, w wykonaniu Przewodniczącego S„NN”, Stanisława Wasilewskiego – obrońcy przyrody, poety (napisał m.in. słowa tej pieśni) i piosenkarza, laureata festiwali muzycznych oraz konkursów literackich.

Gwiazdą wydarzenia była Klara Zawadzka – w rozmowie z tradycyjnie prowadzącym całość Jerzym Paruszewskim, pełna entuzjazmu dla sztuki, żywo opowiadała o początkach i dalszych losach swojej przygody z wierszem, który „od zarania” łączył się dla niej z tworzeniem muzyki. Dzisiaj potrafi skomponować nawet dwadzieścia piosenek w ciągu jednego dnia! Wielka rolę inspirującą odgrywa przy tym religia. „Natchnienie z góry” odczuwalne bywa bardzo mocno, jako przyjazna i potężna siła, prowadząca we właściwym kierunku – pomaga znaleźć odpowiednie dźwięki, słowa, a także formy plastyczne – artystka pięknie rysuje, maluje, rzeźbi (tu trzeba wspomnieć cykl drewnianych aniołów i figury do szopki w Niepokalanowie – w tym także prace konserwatorskie). Zaprojektowała też martyrologiczny pomnik, który stanął przed dworcem kolejowym w jej rodzinnym Teresinie.

K. Zawadzka gra na wiolonczeli i gitarze – do Żyrardowa przywiozła ten drugi instrument. Akompaniując sobie na nim, niezwykłe dźwięcznym, pełnym wdzięku głosem, z pasją śpiewała swoje piosenki, podejmując imponujący wachlarz tematów – czasem trudnych (po prostu, jak życie), ale zawsze z dominującą nutą optymizmu. To, że płynie on z głębokiej wiary było oczywiste, chociaż liczne teksty wydawały się nie mieć charakteru bezpośrednio religijnego. Należy dodać, że wszystkie utwory zostały wykonane perfekcyjnie – zwłaszcza znawcy z pewnością docenili cenne niuanse, zaprezentowane ze swobodą i bezpretensjonalnie. Śpiew przeplatał się z recytacją wierszy – może zresztą już wkrótce powstanie muzyka, przynajmniej do niektórych z nich?

W TDW wzięli udział poeci pochodzący z miejscowości wymienionych już na wstępie oraz Jesionki i Tomaszewa – największe były reprezentacje Żyrardowa (przede wszystkim ŻWL) i Sochaczewa (Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”). Duża liczba utworów, do tego przeważnie utrzymujących się na wysokim poziomie, okazała się potężnym wyzwaniem dla komisji sędziowskiej, któremu dzielnie sprostały jurorki: Klara Zawadzka (przewodnicząca pracom jury) i Małgorzata Lubaś – wsparcia technicznego udzielał im Jerzy Paruszewski (sekretarz jury).

Zdobywczynią I nagrody, 250 zł, została Violetta Paruszewska (ŻWL). Otrzymała ją za wiersz „Dla wszystkich”. Z kolei II nagrodę, 150 zł, wywalczył Adam Stępiński z Warszawy (wiersz „Skwarki”). Wyróżnieniem w wysokości 100 zł cieszył się Stanisław Wasilewski (ŻWL) – wiersz „Zmierzch nad Narwią”. Były też wyróżnienia dodatkowe, po 50 zł: Joanna Jagiełło (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Warszawa), wiersz „Samolot do raju”, Danuta Kłos (SSWL „Atut”), wiersz „Szelma…”, Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy, wiersz „NIE JESTEM SAM”, Stanisława Podgórska (SSWL „Atut”), wiersz „Zaklęty w drzewie”. Przyznano również pięć wyróżnień książkowych, w postaci tomików wierszy poetów ŻWL i/lub przez ŻWL wydanych. Tu mieliśmy podział następujący: Danuta Bartoszuk (Stowarzyszenie Autorów Polskich – Piaseczno i Żyrardów), za wiersz „jaka nie jestem”, Pawła Garneckiego „Warsztat poety”, Hubert Beczek (ŻWL), za wiersz „Przemiana”, Johna a’Becketta „The High Country – Wysoka kraina”, Artur Chmielewski (ŻWL), za wiersz „Ławka”, Wojciecha Adalberta Maślarza „Flamenco, pędzle i pióra”, Beata Hil-Dobrzeniecka (ŻWL), za wiersz „BEZSENNOŚĆ”, Anny Kowalskiej „Co słychać w lustrach?” (książka z CD), Grażyna Tatarska (SAP o/II W-wa – Pruszków), za wiersz „Gdy dzięcioł zastuka”, Violetty i Jerzego Paruszewskich „Tom-i-czek/The Best-ja off”. Wszystkim laureatom wręczono dyplomy uznania.

Autorami zdjęć do naszej galerii są: Dariusz Kukuła i Hubert Beczek.

JP

Author Avatar
by Wiktoria Szpak