POETYCKIE ŚWIĘTO KOBIET W SOCHACZEWIE

POETYCKIE ŚWIĘTO KOBIET W SOCHACZEWIE

W niedzielę, 10.03.2019, z okazji niedawnego Święta Kobiet, Burmistrz Miasta Sochaczewa zaprosił poetów (przybyli z obszaru od Warszawy po Łódź) do Kramnic Miejskich, na imprezę pt. „Poezja na obcasach – my o kobietach, kobiety o nas”, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”.

Gościem Honorowym był Daniel Janiak, Radny Rady Powiatu Sochaczewskiego, reprezentujący także Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Sochaczew w Urzędzie Miasta Sochaczew, znany muzyk i działacz społeczny, który wręczał nagrody rzeczowe i dyplomy na zakończenie głównej atrakcji wydarzenia, jaką stanowił turniej jednego wiersza (najlepiej, żeby wesołego) o kobietach i miłości – uroczystość poprzedził własnym, zgrabnie rymowanym utworem, napisanym specjalnie na ten dzień.

Całe spotkanie poprowadzili: Mirona Miklaszewska i Janusz Budnik z SSWL „Atut”, a oprawę sceniczną zapewniły dziewczęta z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Kątach (Powiat Sochaczewski). Przyjechały pod opieką dyrektorki szkoły, Otylii Muszyńskiej, przygotowane do występu przez nauczycielki ZS: Ewę Osińską i Sylwię Kotlarską. W skład grupy wchodzą: Natalia Chmielecka, Agata Dalicka, Natalia Majewska, Anna Modzelewska, Gabriela Walkiewicz i Natalia Zębczyńska, z wdziękiem przedstawiające program pt. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, złożony z wierszy, piosenek i tańców pochodzących (jak sama nazwa wskazuje) z okresu międzywojennego, gdy „tańce miały rytm, muzyka – melodię, a słowa – sens”.

Również w klasycznym stylu wystąpił żyrardowianin, Stanisław Wasilewski, mocnym głosem śpiewając liczne, przez wszystkich lubiane szlagiery.

Do rywalizacji stanęło 28 poetek i poetów, czytających swoje wiersze w kolejności wg listy, na którą zapisali się bezpośrednio przed zawodami. Żyrardowskie Wieczory Literackie reprezentowali: Paweł Garnecki, Violetta Paruszewska, Jerzy Paruszewski i Stanisław Wasilewski. Sędziowała publiczność, przyklejając do kartki z wybranym wierszem – wszystkie zostały wyłożone do wglądu – zieloną etykietkę (jak z metkownicy), przy czym każda osoba dysponowała jednym takim „głosem”. W czasie, gdy prowadzący imprezę sprawdzali, „gdzie najbardziej się zazieleniło”, goście korzystali ze słodkiego poczęstunku, kawy i herbaty. Ostatecznie wyłonione zostało grono 10 laureatów:

  1. Jan Sot, Konary, wiersz „Nogi”

  2. Wanda Stańczak, Warszawa, wiersz „Park Jurajski”

  3. Iwona Buczkowska, Warszawa, wiersz „ Muza”

  4. Danuta Kłos, Sochaczew, wiersz „Nie można tego zdefiniować”

  5. Jolanta Małczak, Plecewice, wiersz „Coś drogiego”

  6. Apolonia Lato, Sochaczew, wiersz „Biegacz”

  7. Ks. Andrzej Kita, Sochaczew, wiersz „Być kobietą”

  8. Jerzy Paruszewski, Żyrardów, wiersz „Trudno jest, Adamie, ubrać się twej damie”

  9. Fabian Filipiak, Sochaczew, wiersz „Sielanka”

10. Alina Anna Kuberska, Łódź, wiersz „Kobieta z krwi i ciała”

Gratulacje i do zobaczenia: z SSWL „Atut” nie tylko sochaczewian czeka jeszcze wiele atrakcji!

JP

Author Avatar
by Dominika Dawidowicz