Poeta z inżynierską precyzją


W piątek, 01.02.2019, do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piastowie zawitał Piotr Dumin: poeta, od wielu lat członek ZLP, znający jeszcze osobiście „Księcia Poetów”, Stanisława Grochowiaka.

Z zawodu inżynier, czyli pracujący wg zasad nauk ścisłych, już od czasów studenckich czuł niedosyt poezji i właśnie wtedy związał się bliżej z legendarnym czasopismem artystycznym „Kultura”. Po pierwszych publikacjach wierszy szybko przyszły następne, także książkowe.

Gospodarz spotkania, Paweł Kubiak, lider Konfraterni Poetyckiej „Biesiada”, przedstawiając znakomitego gościa, podkreślił, że licznie przybyli – z miejscowości od Warszawy po Sochaczew i Żyrardów – poznają przede wszystkim utwory z najnowszego tomiku P. Dumina, „Gra w otwarte”. Rzeczywiście, poezja bohatera wieczoru – w interpretacji jego samego, jak również małżonki, powieściopisarki Ewy Marii Serafin – okazała się „otwarta”: zabrzmiała, klarownie, a bogactwo treści (od wątków starożytnych począwszy) bez żadnych zbytecznych meandrów trafiało wprost do serc i umysłów słuchaczy. Poeta udowodnił, że równie dobrze czuje się w formach klasycznych-rymowanych, jak i białych, szczególnie upodobał sobie jednak wiersz wolny, zmierzający w kierunku prozy poetyckiej.

Właśnie na temat swobody – lub jej braku – w przejściach między poszczególnymi gatunkami literackimi skupiła się dyskusja, w której wzięli udział m.in. Danuta Bartoszuk (Piaseczno, Żyrardów), Jerzy Paruszewski (Żyrardowskie Wieczory Literackie) czy Krzysztof Marek Smolarz (ŻWL Tomaszew). Większość rozmówców nie widziała potrzeby rygorystycznego określania ram formalnych utworów, wyznając zasadę prymatu myśli i ceniąc skuteczność dotarcia z nią do odbiorców – także drogą łączenia stylów – oczywiście zgrabnie, z konieczną zręcznością.

O oprawę muzyczną imprezy doskonale zadbała śpiewająca gitarzystka, Katarzyna Wójcikowska-Ufnal. Obdarzona pięknym głosem, świetnie wykonała prawdziwe przeboje: kolęda, ballada, piosenka aktorska itd. – wszystko zabrzmiało dźwięcznie i wręcz porywająco (publiczność łatwo dała się namówić do roli „chórku refrenowego”).

W Turnieju Jednego Wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów” I miejsce zdobyła Weronika Golbert z Franciszkowa – otrzymała markowe wieczne pióro i 100 zł, II był Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy, a III lokatą cieszyła się Stanisława Ossowska z Nadarzyna. Wyróżnieni zostali – w kolejności alfabetycznej: Artur Chmielewski (ŻWL Żyrardów), Urszula Opałkowska (Pruszków) i Kazimiera Ścisłowska (Piastów). Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania i nagrody książkowe. Całość wydarzenia utrwalili na zdjęciach: Dariusz Kukuła i Wasz korespondent

JP