POETA WYBITNIE PROFESJONALNY

POETA WYBITNIE PROFESJONALNY

PWP 55.

We czwartek, 16.01.2020 – zgodnie z tradycją: w „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca” – Prezydent Miasta Żyrardowa i Centrum Kultury w Żyrardowie zaprosili miłośników sztuki słowa pisanego i piosenki do sali klubowej CK na Poetycki Wieczór Podwójny, już 55. (a pierwszy w dziesiątym roku imprez z tej serii), zwyczajowo połączony z Turniejem Dwóch Wierszy. CK zorganizowało wydarzenie i sfinansowało dwie główne nagrody TDW oraz słodki poczęstunek dla licznie przybyłych. Pieniężne wyróżnienia ufundowało ekologiczne Stowarzyszenie „Nasza Narew”, korzystając przy tym ze wsparcia swoich sponsorów. Całość, jak zawsze, poprowadził Jerzy Paruszewski, koordynator Żyrardowskich Wieczorów Literackich (grupy poetyckiej i Wydawnictwa Literackiego Centrum Kultury w Żyrardowie) od ich założenia, ponad 20 lat temu.

Bohaterem imprezy był poeta ze stolicy, Zbigniew Mysłowiecki, części żyrardowskiej publiczności znany od czasów rozgrywanych pomiędzy 2004 a 2009 r. turniejów SLAM, ale i z występu podczas 20. PWP, w marcu 2014 r., kiedy to dał się poznać jako znakomity konstruktor haiku (tamte zdarzenia przypomniał pokaz slajdów, przygotowany przez J. Paruszewskiego). Z. Mysłowiecki, laureat niejednego z żyrardowskich TDW, najprawdziwszy, wręcz modelowo autentyczny warszawiak – więcej: „chłopak z Mokotowa”, przedstawił wiersze ze swoich trzech tomików (trwają przygotowania do publikacji czwartego). Ze szczególnym przejęciem publiczność zasłuchała się w poezję z najnowszej książki o wymownym tytule „Klęcznik codzienny”. Tu każdy wiersz odwołuje się do niełatwych doświadczeń, podzielanych w różnym stopniu przez wielu, którzy jednak nie potrafią ich tak artystycznie przetworzyć i w konsekwencji – uszlachetnić.

Do wydania tomiku materialnie przyczynili się poeci-przyjaciele autora. Kilkoro z nich było obecnych na tym wieczorze. Dziękowano im brawami, a oni z pewnością mieli ogromną satysfakcję ze swojego wkładu w sukces prawdziwej Sztuki.

W rozmowie z twórcą podkreślano, że ulubione miano „poeta niewykwalifikowany”, którym lubi się określać, jest czystą przekorą, bo literata o równie wysokich zdolnościach naprawdę niełatwo znaleźć.

Wzruszony Z. Mysłowiecki okazał sympatyczną skromność, kończąc niezwykle udany występ zabawnym wierszem – nie własnym, lecz ulubionego satyryka, Andrzeja Waligórskiego – po czym niestrudzenie pisał życzliwe dedykacje dla „łowców autografów”, polujących na „Klęcznik …”.

Oprawę muzyczną spotkania, na specjalne życzenie „gwiazdora wieczoru”, zapewnił Stanisław Wasilewski, aktualnie posiadacz tytułu „III piosenkarz-amator w Polsce”. Obaj panowie staranie wybrali największe przeboje z jego repertuaru. Tuż przed imprezą do solisty dołączyła spontanicznie Klara Zawadzka. Stworzony błyskawicznie duet Stanisława i Klary doskonale dowiódł, że prawdziwi profesjonaliści nie muszą długo ćwiczyć razem, aby otrzymać fantastyczny efekt zgrania. W ich wspólnym wykonaniu każda piosenka nabierała blasku, zwłaszcza niesamowite wrażenie wywarł „Biały Krzyż” Krzysztofa Klenczona.

Do Turnieju Dwóch Wierszy stanęło 8 poetek i 10 poetów z 9 miejscowości: Żyrardowa, Sochaczewa, Warszawy, Skierniewic, Pruszkowa, Piaseczna, Teresina, Franciszkowa, Tomaszewa – w większości zrzeszonych w Żyrardowskich Wieczorach Literackich, Stowarzyszeniu Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”, Skierniewickim Odprysku Poezji Ewentualnie Literatury, Związku Literatów Polskich, Stowarzyszeniu Autorów Polskich.

Jury w składzie: Zbigniew Mysłowiecki (przewodniczący), Grażyna Zielińska, Jerzy Paruszewski (sekretarz), po wnikliwych obradach postanowiło nagrodzić i wyróżnić aż połowę współzawodniczących, zatem 250 zł I. nagrody zdobyła Weronika Golbert z Franciszkowa, wierszem [„obrastam w sierść …”]; 150 zł II. nagrody wywalczyła Joanna Jaworek ze Skierniewic (SOPEL), wierszem „Cisza”; wyróżnienie 100 zł otrzymał Tadeusz Hutkowski z Sochaczewa (ZLP), za wiersz „Dobre strony (Z pamiętnika zamiatacza)”; cztery wyróżnienia po 50 zł – Jerzy Jankowski z Żyrardowa (ZLP, ŻWL), za wiersz „Kupcy żydowscy”; Adam Stępiński z Warszawy, za wiersz „Betlejem”; Stanisław Wasilewski z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz „Światło”; Klara Zawadzka z Teresina, za [„Dziś zmówię Ci wiersz …”]. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia książkowe, w postaci tomików poezji uczestnika ŻWL, Wojciecha Adalberta Maślarza „Flamenco, pędzle i pióra” (wyd. IBiS w Warszawie), którymi uhonorowani zostali: Danuta Bartoszuk, reprezentująca Piaseczno i Żyrardów (SAP), za wiersz „Autoterapia”; Paweł Garnecki z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz „Wzór nieskończony”.

Wszystkim laureatom, twórcom oprawy muzycznej oraz sponsorom wręczono dyplomy uznania.

JP

Author Avatar
by Dominika Dawidowicz