P-PPP – początek drugiej setki


W sobotę, 01.07.2017, zainaugurowana została druga setka Piastowsko-Pęcickich Plenerów Poetyckich. Gospodarz, Paweł Kubiak, lider Konfraterni Poetyckiej „Biesiada” w Piastowie, dość długo czekał na pozostałych uczestników imprezy, którzy wreszcie – piechotą lub rowerem – dotarli pod nadutracką wierzbę i zobaczyli go tam przy heroicznych próbach rozpalenia ogniska (a drewno, po intensywnych deszczach, „stawiało zdecydowany opór”). Hubert Beczek i Jerzy Paruszewski – obaj z Żyrardowskich Wieczorów Literackich – przyłączyli się do wysiłków Pawła i wkrótce ogień pokonał wodę.
Celtycki „taniec mocy” wykonano wokół niedużych jeszcze płomieni, ale zaraz silny przypływ energii (cieplnej), pozwolił na tradycyjne pieczenie kiełbas.
Drogą losową wybrana została do wymyślenia tematu plenerowych wierszy Janina Wielogurska ze Stowarzyszenia Autorów Polskich w Żyrardowie. Nie zastanawiając się wiele, powiedziała: „korale”.
Przechodząca w pobliżu burza dwukrotnie wieściła szybszy kres pisania. Skończyło się jednak na obawach i przelotnych deszczach – tak drobnych, że nikt nawet nie chował kartki.
Po kilku godzinach autorki i autorzy uroczyście przeczytali „świeżutkie” utwory. Plenerowiczom nie spieszno było jednak do domów – cóż, następne spotkanie dopiero po wakacjach…
JP