„Obserwacja uczestnicząca” w poezji


W piątek, 05.10.2018, w miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie, Paweł Kubiak, lider tamtejszej Konfraterni Poetyckiej „Biesiada”, poprowadził spotkanie z Danutą Bartoszuk – autorką, której popularność wśród miłośników poezji rośnie od pewnego czasu w zdecydowanie przyspieszonym tempie. Nie zmienia to faktu, że pozostaje ona postacią z lekka tajemniczą. Reprezentuje Piaseczno i Żyrardów – już ta dwoistość zaciekawia… W wierszach – wiele z nich zawarła w swoim tomiku „Dotykając przemijania” – odzwierciedla krajobraz zwyczajów naszego życia, tak jak zaatakował on jej wrażliwość. Często nie poprzestaje przy tym na zdystansowanym opisie (w stylu: to podmiot liryczny, nie ja), lecz najwyraźniej relacjonuje z samego centrum wydarzeń. Spokojnie, ale nie obojętnie. Wciąga nas do słusznego protestu, który wzbudziły w niej sytuacje i zachowania, jakie postanowiła dać nam pod rozwagę. Wiele tu żalu i goryczy, niezgody na zło, a zarazem brak obrony rozpaczliwie agresywnej, za to mnóstwo wewnętrznej siły oporu, płynącej z zachowania świadomości jak na świecie być powinno i nadziei na wprowadzenie ładu w rzeczywistość – tak przecież cenną, bo dla nas jedyną…

Publiczność w Piastowie zasłuchała się w doskonałą interpretację wierszy Danuty Bartoszuk: przez samą autorkę oraz znakomitego poetę z Warszawy, Roberta Baranowskiego.

W rozwijającej się stopniowo – z początku wszyscy byli zbyt wzruszeni – dyskusji (z poetów Żyrardowskich Wieczorów Literackich wziął w niej udział Jerzy Paruszewski), podkreślano nastrojowość formy i moc oddziaływania treści przedstawionych utworów.

O oprawę muzyczną wspaniale zadbał Marcin Wojtaś – akompaniując sobie na gitarze mocnym głosem śpiewał słynne pieśni, bardzo ważne dla polskiej kultury (przypomniał obecnym m.in. dzieła Jacka Kaczmarskiego i Edwarda Stachury).

Na zakończenie spotkania tradycyjnie rozegrano turniej jednego wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów”. Chętnych było dużo, a rywalizacja osiągnęła wysoki poziom. Ostatecznie markowe pióro i 100 zł nagrody głównej zdobyła Jolanta Zemła z Woli Krakowiańskiej k. Nadarzyna, nagrodę drugą wywalczył Artur Chmielewski (ŻWL Żyrardów), trzecią – Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy, natomiast wyróżnione zostały: Joanna Jakubik ze Złotokłosu k. Tarczyna i stołeczna poetka, Mira Umiastowska. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania oraz książki, a wydarzenia całego wieczoru uwiecznił na zdjęciach Dariusz Kukuła.

JP