MISTRZOWSKA POEZJA Z SOCHACZEWA

MISTRZOWSKA POEZJA Z SOCHACZEWA

We czwartek, 19.09.2019 – tradycyjnie w „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca” – Prezydent Miasta Żyrardowa i Centrum Kultury w Żyrardowie zaprosili miłośników sztuki do sali klubowej CK na Poetycki Wieczór Podwójny, już 53., zwyczajowo połączony z Turniejem Dwóch Wierszy. CK zorganizowało wydarzenie i sfinansowało słodki poczęstunek dla jego uczestników. Pieniężne nagrody i wyróżnienia TDW ufundowały: ekologiczne Stowarzyszenie „Nasza Narew” oraz Starostwo Powiatu Żyrardowskiego. Imprezę, jak zawsze, poprowadził Jerzy Paruszewski, koordynujący Żyrardowskie Wieczory Literackie (grupa poetycka i Wydawnictwo Literackie Centrum Kultury w Żyrardowie) od ich założenia w roku 1996.

Bohaterem spotkania autorskiego był Tadeusz Hutkowski z Sochaczewa. Pomimo kolekcji zwycięstw w prestiżowych konkursach i turniejach poetyckich jest człowiekiem nad wyraz skromnym, o czym wszyscy przybyli mieli okazję się przekonać. Członek Związku Literatów Polskich, przed laty współzałożyciel Sochaczewskich Wieczorów Literackich (wzorowanych w pewnej mierze na ŻWL) – obecnie Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”, które T. Hutkowski wspiera pisarskim doświadczeniem. Autor czterech tomików wierszy: „W milczeniu zbóż”, „Między barwami”, „Części znamienne” i „Z półobrotu”- właśnie z dwóch ostatnich (oraz z najnowszych rękopisów) pochodziły utwory, jakie przeczytał zasłuchanej publiczności, od czasu do czasu przerywającej występ spontanicznymi brawami. Niełatwe porusza tematy. Wiele tu o cierpieniu i śmierci. Padają spokojne, mocne słowa, bez zbędnej egzaltacji czy histerii. Nie szarpią odbiorcy, lecz poruszają mocno, głęboko, trwale.

O oprawę muzyczną zadbała Klara Zawadzka, też z Ziemi Sochaczewskiej – z Teresina. Podobnie, jak podczas lipcowego PWP, czyli spotkania w całości poświęconego jej sztuce, śpiewała, akompaniując sobie na gitarze, piosenki z muzyką i słowami własnego autorstwa, innymi wszakże w charakterze, bowiem tym razem sporo było bluesa, opowieści o losie poety, próbującego rozumieć, albo raczej współodczuwać – przeważnie bez wzajemności…

Nastrój zmienił się na wręcz zuchowaty, gdy rozpoczęto TDW. Licznie stanęli do niego reprezentanci Żyrardowa, Sochaczewa i Warszawy, jak również miejscowości położonych w pobliżu każdego z tych trzech ośrodków życia literackiego. Jury w składzie: Tadeusz Hutkowski (przewodniczący), Paweł Kubiak (ZLP, lider Konfraterni Poetyckiej „Biesiada” w Piastowie) i Jerzy Paruszewski (sekretarz) ogłosiło werdykt po względnie krótkiej naradzie. Oto triumfatorzy: 250 zł I. nagrody zdobyła Weronika Golbert z Franciszkowa, pow. Żyrardów, wierszem „Święta Rita”, natomiast 150 zł II. nagrody wywalczył Artur Chmielewski z Żyrardowa (ŻWL), wierszem „science fiction”. Wyróżnieniem cieszyła się Barbara Felczak ze Starej Suchej, pow. Sochaczew (SSWL „Atut”): 100 zł za wiersz „Gwóźdź”. Równorzędne wyróżnienia dodatkowe, po 50 zł, otrzymali: Jerzy Jankowski z Żyrardowa (ZLP i ŻWL), za wiersz „list nr 351”, Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy, za wiersz „ZMIERZCH W MIEŚCIE”, Violetta Paruszewska z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz [„Myślisz: jestem generałem …”], Klara Zawadzka z Teresina, za wiersz „OGŁOSZENIE MATRYMONIALNE”. Wyróżnieniami w postaci książek wyd. ŻWL uhonorowani zostali: Dorota Karecka z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz „ASFALT” (John a’Beckett „The High Country – Wysoka kraina”), Apolonia Lato z Sochaczewa (SSWL „Atut”), za wiersz „Samotne drzewo” (Agata Kornacka i Mateusz Modrak „Gloria Artis”). Wszystkim laureatom wręczono dyplomy uznania.

Wieczór uwiecznili na zdjęciach: Stanisław Wasilewski i Dariusz Kukuła.

JP

Author Avatar
by Dominika Dawidowicz