Lis w listopadzie – podwójnie na Podwójnym


We czwartek, 15.11.2018, na zaproszenie Prezydenta Miasta Żyrardowa – już po raz czwarty (i czwarty w listopadzie, a w trzeci listopad z rzędu) – zawitała do nas ze swoimi najnowszymi powieściami Agnieszka Lis. Spotkanie z tą znakomitą pisarką odbyło się (jak zawsze) w ramach Poetyckiego Wieczoru – noszącego już nr 48. (od dłuższego czasu pora PW, to „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca”, pełna nazwa: Poetycki Wieczór Podwójny z Turniejem Dwóch Wierszy). Impreza zorganizowana została przez Centrum Kultury w Żyrardowie (sponsora m.in. obu nagród pieniężnych i wszystkich trzech wyróżnień książkowych TDW oraz poczęstunku dla uczestników całego wydarzenia), we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Żyrardowie, którą reprezentował prowadzący spotkanie Jerzy Paruszewski, koordynator Żyrardowskich Wieczorów Literackich. Pieniężne wyróżnienia (było ich cztery) TDW ufundował prywatny sponsor.

Sala klubowa CK wypełniła się publicznością, z zaciekawieniem słuchającą (pytań zresztą też zadano dużo) o różnych etapach pięknej kariery pisarki. A. Lis – z wykształcenia pianistka i dziennikarka – opowiadała o swoich doświadczeniach korporacyjnych, o małych formach literackich, które kiedyś były dla niej typowe i nadal darzy je sympatią, o wydaniach zagranicznych, publikacjach zbiorowych (w tym o charakterze charytatywnym), o pisaniu dla dzieci, czy nawet o perypetiach z projektowaniem okładek. Oczywiście najwięcej uwagi poświęciła dwóm najnowszym, tegorocznym powieściom (to jej kolejne spośród wydanych przez Czwartą Stronę z grupy Wydawnictwo Poznańskie). Pierwsza, „Latawce”, jest jej szczególnie bliska. Dość ściśle oparta na prawdziwych, bardzo dramatycznych wydarzeniach, kosztowała autorkę wiele uczuciowego zaangażowania, zwłaszcza na etapie gromadzenia materiałów faktograficznych. Druga, „Huśtawka”, wymagała już w końcowej fazie przepracowania całej koncepcji narracyjnej. Tak uznała A. Lis i w rezultacie powstał jeszcze wspanialszy majstersztyk formy – stało się już normą, że w każdej następnej książce zaskakuje nas zupełnie odmiennym i niezwykle oryginalnym podejściem do tematu (a ten zawsze nadzwyczaj celnie sobie wybiera – w przyszłym roku zamierza podjąć aż trzy i przy tym w jednym z nich wrócić do wątków erotycznych, czyli w pewnym stopniu nawiązać do początków swojej twórczości).

Świetną oprawę muzyczną PWP zapewniła – utrzymanymi w odpowiednim nastroju – piosenkami Weronika Gmurek, której pianistyczny akompaniament zapewnił sam Robert Siniarski (Weronika doskonali umiejętności śpiewacze w Studiu Piosenki Centrum Kultury w Żyrardowie, prowadzonym przez R. Siniarskiego, dyrektora CK).

W Turnieju Dwóch Wierszy wzięli udział autorzy przybyli z sześciu miejscowości – najliczniej z Powiatu Żyrardowskiego, ale znacząca reprezentacja przyjechała też z Warszawy. Jury – Agnieszka Lis (przewodnicząca) oraz poeci: Małgorzata Lubaś, Hubert Beczek i Jerzy Paruszewski (sekretarz) – na szczęście miało do rozdysponowania dość dużo pieniędzy i książek. Nagrody otrzymali: I. Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy (200 zł za wiersz bez tytułu, zaczynający się wersem [„stare dziewczynki …”]), II. Mira Umiastowska, także ze stolicy (100 zł za wiersz „Pogodzić wiatr”). Pieniężne wyróżnienia po 50 zł zdobyli (kolejność nazwisk – alfabetyczna): Danuta Bartoszuk, przedstawicielka Piaseczna i Żyrardowa (za wiersz „wymówki”), Artur Chmielewski, ŻWL Żyrardów (za wiersz „łobuz kocha najbardziej”), Weronika Golbert z Franciszkowa (za wiersz „Wibracje ciszy”) i Sławomir Maszewski, ŻWL Żyrardów (za wiersz „Jesienna pani”). Książkami poetów ŻWL i wydanymi przez ŻWL – Wydawnictwo Literackie CK w Żyrardowie wyróżnieni zostali (kolejność nazwisk – alfabetyczna): Joanna Jagiełło z Warszawy (za wiersz „A co umarli” – Agaty Kornackiej i Mateusza Modraka „Gloria Artis”), Violetta Paruszewska, ŻWL Żyrardów (za wiersz „BEZ CIEBIE” – Krystyny Milczarek „Sercem wybrane”) oraz Stanisław Wasilewski, ŻWL Żyrardów (za wiersz „Moja nieobecność” – Violetty i Jerzego Paruszewskich „Tom-i-czek/The Best-ja of”). Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania. Warto dodać, że patronat medialny nad imprezą objęło Radio FAMA, natomiast serwis zdjęciowy dla prasy i Internetu wykonał Dariusz Kukuła.

JP