Letnie Zbliżenia Artystów Mazowsza


LETNIE ZAM 08.07.2017, godz. 12.10-15.10 – WYCIECZKA PO ŻYRARDOWIE:
W wycieczce na trasie: wystawa historii miasta w Kręgielni (Resursa), Lofty F. de Girarda (Nowa Przędzalnia), kościół MBP, MMZ, Muzeum Lniarstwa wzięli udział goście z Mławy, Przasnysza, Warszawy oraz żyrardowianie.
LETNIE ZAM 08.07.2017, godz. 17.10-17.40 – MALARZE, FOTOGRAFICY (RESURSA):
Karol Grabowski, Żyrardów – „Tryptyk żyrardowski” (fotografie)
Wojciech Maślarz, Żyrardów – „The Secret Garden”, „Pompeii”, „Suzan” (grafiki)
Halina Jastrzębska-Antczak, Żyrardów – „Peonie” (pastel), „Irysy” (akwarela), „Jesień” (olej)
Janusz Dębski, Mława – „Akt kobiecy” (fotografie)
Anna Bartnicka, Piastów – „Miłość” (fotografie)
Zbigniew Kołaczek, Żyrardów – „Jan Długosz”, „Kazimierz Jagiellończyk”, „Franciszek Józef i Sissi” (grafiki)
Krzysztof Marek Smolarz, Tomaszew – bez tytułu, „Samurajka”, „Misia i Misiek”, „Złoty chłopak” (rysunki), „Lakierowana kobieta” (grafika)
LETNIE ZAM 08.07.2017, godz. 17.40-20.55 – POECI, BARDOWIE (RESURSA):
Bogdan Szymańczak, „bard z gitarą”, Żyrardów (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – piosenki autorskie
Paweł Krupka, „bard z gitarą”, Warszawa – dwie piosenki autorskie, jeden wiersz
Jacek Furmański, „bard z gitarą” – Piastów (Konfraternia Poetycka „Biesiada” w Piastowie) – piosenki autorskie: dwie do słów własnych i dwie do słów żony, Sabiny (obecnej na imprezie wraz z dwójką z trojga ich dzieci)
Krystyna Milczarek, Przasnysz (Grupa Historyczno-Literacka „Styl” w Przasnyszu, założycielka Klubu Literackiego „Przaśnik”) – wiersze
Piotr Kaszubowski, Przasnysz (Grupa Historyczno-Literacka „Styl” w Przasnyszu) – wiersze
Danuta Bartoszuk, Piaseczno – wiersze
Grzegorz Piotrowski, Działki – piosenki autorskie (z towarzyszeniem 3-osobowego zespołu muzycznego)
Paweł Garnecki, Żyrardów (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – wiersze
Dorota Karecka, Żyrardów (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – wiersze
Jan Krzos, Łódź – solo na gitarze klasycznej
Janusz Dębski, Mława – wiersze
Krzysztof Marek Smolarz, Tomaszew (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – wiersze
Mira Umiastowska, Warszawa – wiersze
Katarzyna Nowak, Warszawa – wiersze
Halina Jastrzębska-Antczak, Żyrardów (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – wiersze
Stanisława Podgórska, Sochaczew (Sochaczewskie Wieczory Literackie) – wiersze
Mirona Miklaszewska, Sochaczew (Sochaczewskie Wieczory Literackie) – wiersze
Stanisław Wasilewski, Żyrardów (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – piosenka autorska (z towarzyszeniem Dariusza Kalkucińskiego – gitara), wiersze
Blanka Pelc-Wróblewska, Żyrardów (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – wiersze
Grażyna Zielińska, Żyrardów (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – proza
Jerzy Paruszewski, Żyrardów (Żyrardowskie Wieczory Literackie) – wiersze
Stanisław Wasilewski śpiewa trzy covery, w tym jeden w duecie z Haliną Jastrzębską-Antczak
Na zakończenie wykonane zostało wspólne zdjęcie uczestników imprezy.
LETNIE ZAM 09.07.2017, godz. 17.00-20.00 – „LATO W MIEŚCIE” (sala klubowa CKŻ):
Z powodu braku chętnej młodzieży warsztaty literackie z Krystyną Milczarek zostały zastąpione przez jej spotkanie autorskie z uczestnikami Żyrardowskich Wieczorów Literackich.

„Głos Żyrardowa i Okolicy” nr 28, z dn. 13.07.2017, str. 12-13:
Czas artystycznych uniesień
Jolanta Hamerszmit:
– Bardzo mi się podobało. Kocham poezję. Słucham, ale sama nie piszę wierszy. Lubię czytać. Uwielbiam przychodzić na tego typu imprezy, ze względu na wyborne towarzystwo.
Violetta Paruszewska:
– Zwróciłam uwagę na poetów. Duże wrażenie zrobił na mnie Piotr Kaszubowski, ze względu na sugestywny przekaz: miał coś do powiedzenia i bardzo dobrą dykcję. Podobał mi się również Grzegorz Piotrowski ze swoją muzyką.
Elżbieta Bińkowska:
– Jestem pod wrażeniem recytacji z pamięci, w wykonaniu pani Blanki Pelc-Wróblewskiej – to zdecydowanie niesamowita osoba: inteligentna, pełna energii i wspaniale interpretuje wiersze. Tak samo niezwykła jest Halina Jastrzębska-Antczak, która ma 82 lata. Wygrała między innymi Festiwal „Śpiewające Siątki”, z piosenkami Hanki Ordonówny. Podobał mi się również Stanisław Wasilewski: ma bardzo dobry głos, dobrze śpiewa i jest bardzo emocjonalny.
Letnie Zbliżenia Artystów Mazowsza 2017
W miniony weekend (8-9 lipca), w ramach Letnich Zbliżeń Artystów Mazowsza, do Żyrardowa przybyli poeci, wykonawcy piosenki autorskiej, malarze, graficy i fotograficy. W Resursie można było obejrzeć obrazy, rysunki i fotografie.
W sobotę, 8 lipca, zostały zaprezentowane prace plastyczne: „Tryptyk żyrardowski” Karola Grabowskiego; „The Secret Garden”, „Suzan”, „Pompeii” Wojciecha Maślarza; „Peonie”, „Irysy”, „Jesień” Haliny Jastrzębskiej-Antczak; „Akt kobiecy” Janusza Dębskiego; „Miłość” Anny Bartnickiej; „Jan Długosz”, „Kazimierz Jagiellończyk”, „Franciszek Józef i Sissi” Zbigniewa Kołaczka oraz bez tytułu, „Samurajka”, „Misia i Misiek”, „Złoty chłopak”, „Lakierowana kobieta” Krzysztofa Marka Smolarza.
Również w sobotę, w kolejnej części Letnich ZAM, wystąpili poeci i bardowie. Zaprezentowane zostały wiersze, opowiadania, piosenki autorskie oraz solo gitarowe. Wśród występujących pojawili się tak zasłużeni artyści jak Blanka Pelc-Wróblewska, prezentująca swoje wiersze czy Jan Krzos, grający solo na gitarze klasycznej. Na zakończenie Stanisław Wasilewski zaśpiewał trzy covery.
W niedzielę (9 lipca) w sali klubowej Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorskie Krystyny Milczarek z uczestnikami Żyrardowskich Wieczorów Literackich.
ŻWL działają od 1996 r., początkowo jako Żyrardowskie Warsztaty Literackie Stowarzyszenia na Rzecz Kultury im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie, z siedzibą w Miejskiej Bibliotece Publicznej – dziś także Powiatowej – w Żyrardowie (przeniesienie do MDK – obecnie CK – i zmiana nazwy na Żyrardowskie Wieczory Literackie miały miejsce prawie rok później). Członkinią ŻWL była Krystyna Wydra. Owdowiała, wyszła za mąż za mieszkańca Przasnysza i przeprowadziła się do tego północnomazowieckiego miasta, gdzie – już jako Krystyna Milczarek – założyła (na wzór ŻWL) Klub Literacki „Przaśnik”. Po raz pierwszy Jerzy Paruszewski, założyciel i koordynator ŻWL, odwiedził Krystynę i poetów przasnyskich w grudniu 2000 r., w towarzystwie Janiny Wielogurskiej, wówczas członkini ŻWL, a od kilku lat Stowarzyszenia Autorów Polskich o/ Żyrardów. Wtedy postanowiono każdego roku spotykać się na wspólne, estradowe prezentacje wierszy: raz w Żyrardowie, raz w Przasnyszu. Tak zaczęła się współpraca, trwająca do dziś.
Małgorzata Piekarska
Artykuł, którego treść przytoczyliśmy z pewnymi zmianami i uzupełnieniami, opatrzony został dwudziestoma trzema kolorowymi fotografiami.

„Życie Żyrardowa” nr 28, z dn. 11.07.2017, str. 11:
Letnie Zbliżenia Artystów Mazowsza
Weekend ze sztuką i kulturą
W sobotę, 8 lipca, w Resursie odbyło się spotkanie pod nazwą Letnie Zbliżenia Artystów Mazowsza, na które zaprosił Wojciech Jasiński, Prezydent Miasta Żyrardowa. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Żyrardowskie Wieczory Literackie przy współpracy z Centrum Kultury w Żyrardowie, Resursą oraz Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Żyrardowie.
W imprezie wzięli udział artyści z Żyrardowa, Warszawy, Przasnysza, Mławy, Piastowa, Sochaczewa, Piaseczna, Tomaszewa, Działek, ale i spoza Mazowsza – z Łodzi. Spotkanie przyciągnęło dużą żyrardowską publiczność: osoby które w miłej atmosferze – przy kawie, herbacie i słodyczach – postanowiły wspólnie spędzić sobotnie popołudnie.
Wśród gości znaleźli się ludzie sztuki z różnych regionów Mazowsza, działający w takich obszarach jak: poezja, muzyka, malarstwo, fotografika. Na początku mieliśmy okazję obejrzeć wystawę malarską, graficzną i fotograficzną, na której znalazły się prace 7 artystów. Dzieła charakteryzowały się dużą różnorodnością tematyczną. Zostały przedstawione impresje, akty kobiece, przyroda, historia Polski czy codzienne życie mieszkańców Żyrardowa w latach 80 ubiegłego wieku. Po wystawie przyszedł czas na prezentacje muzyczne i literackie. Wszystkich artystów zapowiadał Jerzy Paruszewski – poeta, założyciel i koordynator Żyrardowskich Wieczorów Literackich. Dodajmy w tym miejscu, że podczas imprezy otrzymał pamiątkową statuetkę od przyjaciół z Klubu Literackiego w Przasnyszu.
Na scenie wystąpiło 26 artystów (w tej liczbie 4 z 7 uczestniczących w ww. wernisażu oraz 4 muzyków towarzyszących), którzy zaprezentowali utwory o różnej tematyce i nastrojach. Niespodzianką okazał się występ Stanisława Wasilewskiego w duecie z Haliną Jastrzębską-Antczak – z łatwością zachęcili oni publiczność do wspólnej zabawy. – Duże wrażenie zrobił na mnie Piotr Kaszubowski, ze wzglądu na sugestywny przekaz i bardzo dobrą dykcję, jak również Stanisław Wasilewski, który ma bardzo mocny głos i jest pełen uczucia w przekazie – mówiła Violetta Paruszewska, uczestniczka wydarzenia. – Jestem pod wrażeniem recytacji z pamięci, w wykonaniu pani Blanki Pelc-Wróblewskiej – stwierdziła inna z uczestniczek tego artystycznego spotkania, Elżbieta Bińkowska.
Na zakończenie były wspólne, pamiątkowe zdjęcia.
Podczas trwania imprezy, na specjalnie przygotowanym stoisku, były do nabycia tomiki poezji i płyty mazowieckich artystów.
Następnego dnia, w ramach programu „Lato w mieście”, odbyło się spotkanie z Krystyną Milczarek, założycielką Klubu Literackiego w Przasnyszu: usłyszeliśmy jej piękne wiersze, które – trzeba przyznać – wzruszały do łez.
Zuzanna Bożek
W artystycznej prezentacji 8 lipca udział wzięli:
Paweł Krupka, Mira Umiastowska, Katarzyna Nowak – Warszawa; Jacek Furmański, Anna Bartnicka – Piastów; Krystyna Milczarek, Piotr Kaszubowski – Przasnysz; Danuta Bartoszuk – Piaseczno; Jan Krzos – Łódź; Janusz Dębski – Mława; Stanisława Podgórska, Mirona Miklaszewska – Sochaczew; Jerzy Paruszewski, Stanisław Wasilewski (z akompaniatorem), Blanka Pelc-Wróblewska, Grażyna Zielińska, Karol Grabowski, Bogdan Szymańczak, Wojciech Maślarz, Paweł Garnecki, Dorota Karecka, Halina Jastrzębska-Antczak, Zbigniew Kołaczek – wszyscy: Żyrardów; Krzysztof Marek Smolarz – Tomaszew; Grzegorz Piotrowski (z trzyosobowym zespołem muzycznym) – Działki.
Artykuł, którego treść przytoczyliśmy z pewnymi zmianami i uzupełnieniami, opatrzony został pięcioma kolorowymi fotografiami. Autorami naszej galerii zdjęć są: Ryszard Jurkiewicz (4), Jerzy Paruszewski (3) i Paweł Garnecki (2).