Koncert zespołu Zornitsa


Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński oraz Burmistrz Partnerskiego Miasta Trjawna Doncho Zacharjew serdecznie zapraszają na koncert bułgarskiego zespołu pieśni i tańca ZORNITSA z Trjawny, który odbędzie się w sobotę 3 marca na scenie Centrum Kultury w Żyrardowie o godz. 19:00.

Za nieco ponad tydzień w Żyrardowie będziemy mogli obejrzeć na żywo bułgarskie tańce ludowe. Będzie to wspaniała okazja dla mieszkańców naszego miasta, aby poznać bułgarską kulturę i tradycję bez konieczności wyjeżdżania z miasta.

Trochę o zespole ZORNITSA….

W połowie sierpnia 2015 r., grupa entuzjastów z Trjawny, miłośników bułgarskich tańców ludowych zbiera się w prowizorycznej sali z zamiarem kultywowania bułgarskich tradycji ludowych. Wtedy to właśnie, 26 sierpnia, rodzi się pomysł utworzenia formacji tanecznej o nazwie Zornitsa. Na początku września tego samego roku powstają już próbne stroje zespołu z logo. Choreografem zespołu został Hristo Stoynov.

Zespół liczy obecnie 40 tancerzy, podzielonych na trzy grupy w zależności od stopnia zaawansowania. Taką formę funkcjonowania, determinuje duże zainteresowanie tańcem ludowym młodych ludzi z Trjawny.

Zornitsa ma na swoim koncie ponad 30 występów krajowych i zagranicznych, byli już m.in. we Włoszech i Czechach.

Od stycznia 2018 r. czyli momentu objęcia przez Bułgarię prezydencji w Unii Europejskiej, Zornitsa promuje Bułgarię oraz bułgarskie tradycje taneczne na starym kontynencie. Dzięki współpracy Żyrardowa z partnerskim miastem Trjawna, zespół 3 marca o 19:00, po raz pierwszy wystąpi w Centrum Kultury w Żyrardowie.

WSTĘP WOLNY