Joanny sztuka przyfabryczna


W piątek, 02.06.2017, na zaproszenie Pawła Kubiaka, lidera Konfraterni Poetyckiej „Biesiada”, do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piastowie przyjechała – od lat znana jako powieściopisarka Aurelia Es („Kochanek malutki”, „Miłość? Bardzo proszę.”, „Bajki dla dorosłych”) – Joanna Godlewska, wraz z aktorami „Sceny Przyfabrycznej” w OK „Arsus” (Warszawa-Ursus): teatru, którego jest reżyserką i scenarzystką.
Publiczność, m.in. uczestnicy Żyrardowskich Wieczorów Literackich, przybyli z Jerzym Paruszewskim, koordynatorem ŻWL, miała okazję poznać kulisy pracy w zespole złożonym z poetów, recytatorów i po prostu miłośników literatury – jak również muzyki – wśród mnóstwa bardziej lub mniej zabawnych przygód zdobywających i rozwijających umiejętności aktorskie, reżyserskie, scenograficzne… Dla jeszcze większego urozmaicenia imprezy Mira Umiastowska, Elżbieta Kozłowska, Janusz Godlewski (małżonek Joanny) oraz najmłodsze członkinie grupy: Paulina Pastuszek i Kaja Wójcik przedstawili fragmenty trzech spektakli: pierwszy poświęcony był powstaniu warszawskiemu, drugi – zabawnym perypetiom Adama i Ewy (łatwo się domyślić, że niezbyt wiernie opartym na Biblii), a trzeci opowiadał dzieje pewnej kolacji (ważnej, bo Wigilijnej) i odsłaniał niepiękne cechy charakteru tzw. bliźnich, czyli nas samych…
Po tej prezentacji widzowie nabrali ochoty na wizytę w OK „Arsus”, by zapoznać się z kolejną sztuką „Sceny Przyfabrycznej” – oczywiście scenariusz i reżyseria Joanny Godlewskiej – „Którędy do piekła?”, gdzie (poza ww. piątką) występują: Paweł Pakosz, Agnieszka Grajewska i Tadeusz Gardocki.
Na zakończenie tradycyjnie rozegrano turniej jednego wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów”. Podobnie, jak podczas poprzedniego, majowego spotkania poetyckiego w MOK Piastów, markowe wieczne pióro i 100 zł nagrody głównej zdobył Krzysztof Marek Smolarz z Tomaszewa (ŻWL), drugie miejsce zajęła Kazimiera Ścisłowska (KP „Biesiada” Piastów), a trzecie – Mira Umiastowska z Warszawy. Wyróżnieni zostali: Wiesława Zaśko z Pruszkowa, Adam Leszczyński (KP „Biesiada” Piastów) i Stanisław Wasilewski (ŻWL Żyrardów). Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania i nagrody książkowe.
JP