Jesienny Festiwal Poezji: X Festiwal Poezji Słowiańskiej i XLVI Warszawska Jesień Poezji w Żyrardowie


„Życie Żyrardowa” nr 42, z dn. 17.10.2017, str. 12:
Żyrardów jest uwielbiany przez poetów
W Żyrardowie – tradycyjnie na początku października – organizowane są międzynarodowe imprezy literackie. Biorą w nich udział poeci z różnych części świata. Wydarzenie o nazwie Jesienny Festiwal Poezji miało miejsce w ubiegłym tygodniu – 11 i 12 października (środa, czwartek) – w żyrardowskiej Resursie, na zaproszenie Wojciecha Jasińskiego, Prezydenta Miasta Żyrardowa, który podczas obu festiwalowych dni przyjął w swoim gabinecie literatów – uczestników JFP.
Pierwszego dnia JFP odbył się X Festiwal Poezji Słowiańskiej, którego inicjatorem jest Aleksander Nawrocki – poeta, tłumacz i wydawca z Warszawy, redaktor naczelny czasopisma „Poezja Dzisiaj”. Spotkanie z młodą publicznością rozpoczął występ na scenie Resursy żyrardowskiego barda Bogdana Szymańczaka z Żyrardowskich Wieczorów Literackich, który wykonał dwie piosenki własnego autorstwa: „Ja to ja” i „Veto – młodzieży wizytówka”. Następnie wszystkich zgromadzonych powitał żyrardowski poeta Jerzy Paruszewski, koordynator ŻWL. – Podczas tradycyjnych imprez Aleksandra Nawrockiego, Światowych Dni Poezji, organizowanych każdej wiosny, od 2001 r. – nb. zawsze również w Żyrardowie – Pan Aleksander zauważył, że wśród poetów, którzy przyjeżdżają na ŚDP, stworzyła się grupa tych, którzy chętniej ze sobą rozmawiają i stwierdził, że są to goście z krajów słowiańskich. Wtedy wpadł na pomysł, aby zrobić dla nich oddzielny festiwal… – mówił Jerzy Paruszewski. Przedstawił też kilka ciekawostek dotyczących słowiańszczyzny, pomagając sobie dużym, kolorowym Symbolem Narodów Słowiańskich, widocznym na ekranie w głębi sceny.
Z kolei głos zabrały: Tatiana Zhitkova, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Pisarzy; Elena Sutra, poetka, publicystka; Dagny Dreika, tłumaczka oraz Barbara Jurkowska, poetka i fotograficzka, redaktorka „Poezji Dzisiaj”. Podczas spotkania prezentowano nie tylko słowiańską poezję – tym razem rosyjską, ale i łotewską, ponieważ trzy pierwsze z ww. literatek mieszkają w Rydze (podczas imprezy wyświetlane były zdjęcia z tego miasta, autorstwa Jerzego Paruszewskiego). Na zakończenie X FPS wystąpił Stanisław Wasilewski z ŻWL, śpiewając popularne covery.
Drugiego dnia JFP również odbyło się spotkanie z młodzieżą szkolną, w ramach XLVI Warszawskiej Jesieni Poezji w Żyrardowie – WJP jest imprezą Związku Literatów Polskich. Obecnych przywitał Jerzy Paruszewski, wydarzenie poprowadził Jerzy Jankowski, wiceprezes Oddziału Warszawskiego ZLP, uczestnik ŻWL, a na scenie Resursy zagościli poeci: Vladan Stamenković z Serbii i Vladas Braziūnas z Litwy, któremu towarzyszyła tłumaczka, Agnieszka Rembiałkowska. Poeci zaprezentowali swoje wiersze, a także opowiedzieli o ojczystych krajach i jakże pięknej poezji, która tam powstaje.
Publiczność szczególnie zainteresowała specyfika recytacji wierszy w języku litewskim oraz ich tłumaczenie, poczynione z zachowaniem charakterystycznej „melodii” tej poezji. Na koniec Jerzy Jankowski zachęcał młodzież do przelewania myśli na papier. – Nie musi to być od razu poezja, ale sam fakt zapisywania będzie porządkował sposób myślenia. Będzie też kiedyś do czego wrócić.
Uczestnicy JFP z radością podkreślali, ze Żyrardów jest miastem również i poetów, a goście ze świata literatury są tutaj gorąco witani. Teraz też tak było.
Zuzanna Bożek
Artykuł, którego treść przytoczyliśmy z pewnymi zmianami i uzupełnieniami, opatrzony został sześcioma kolorowymi fotografiami.

 

„Głos Żyrardowa i Okolicy” nr 43, z dn. 26.10.2017, str. 10:
Srebrny Pierścień z Orłem
dla żyrardowskiego poety
Podczas centralnych obchodów jubileuszowego, X Festiwalu Poezji Słowiańskiej, 10 bm. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na Starym Mieście w Warszawie, żyrardowski poeta Jerzy Paruszewski otrzymał od inicjatora i organizatora FPS, Aleksandra Nawrockiego (poety, pisarza, tłumacza, red. nacz. „Poezji Dzisiaj”, właściciela Wydawnictwa Książkowego IBiS) dyplom nagrody pn. Srebrny Pierścień z Orłem – za współorganizację FPS.
J. Paruszewski przeprowadził w Żyrardowie wszystkie dotychczasowe edycje Festiwalu. W czasie trwania warszawskiej uroczystości otrzymał także jubileuszowy album fotograficzny (w którym m.in. uwieczniono żyrardowskie obchody FPS w różnych latach), polsko-rosyjską antologię poezji „Mosty: Warszawa-Ryga” ze swoimi wierszami (wyd. IBiS) i okolicznościowy nr „Poezji Dzisiaj” – również ze swoim wierszem (który w Muzeum Literatury odczytał publiczności poeta i aktor Grzegorz Walczak).
Wręczenia J. Paruszewskiemu Srebrnego Pierścienia z Orłem dokonała następnego dnia Barbara Jurkowska z red. „Poezji Dzisiaj” (poetka i fotograficzka, prywatnie – małżonka A. Nawrockiego). Miało to miejsce podczas wizyty rosyjskich poetek z Rygi u Wojciecha Jasińskiego, Prezydenta Miasta Żyrardowa, bezpośrednio przed ich spotkaniem (w ramach X FPS) z młodzieżą w Resursie – Tatiana Zhitkova (Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Pisarzy, do którego należą m.in. A. Nawrocki i J. Paruszewski), Elena Sutra (poetka, publicystka) i Dagny Dreika (tłumaczka) wystąpiły na estradzie razem z B. Jurkowską oraz żyrardowskimi piosenkarzami: Bogdanem Szymańczakiem i Stanisławem Wasilewskim.
Małgorzata Piekarska
Artykuł, którego treść przytoczyliśmy z pewnymi zmianami, opatrzony został jedną kolorową fotografią.