DYNAMICZNA SIŁA STANIA

DYNAMICZNA SIŁA STANIA

W piątek, 10.05.2019, Paweł Kubiak, lider Konfraterni Poetyckiej „Biesiada”, zaprosił miłośników poezji i muzyki do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piastowie na spotkanie z Mirą Umiastowską – poetką, pisarką i aktorką (zawodowym pedagogiem, psychologiem, trenerem artterapii). Rodowita warszawianka, ostatnio przeniosła się w urokliwe, podstołeczne okolice, dzięki czemu znajduje spokój i czas niezbędne dla pogłębiania refleksji, np. nad wymową dzieł współczesnych sztuk plastycznych – i tak zapoznanie się z cyklem grafik Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej zaowocowało tomikiem niezwykle oryginalnych wierszy „Siła stania”. Dlaczego sylwetka człowieka tkwi nieruchomo przed konkretną rzeczą, stoi wobec pewnego pojęcia? Jaką walkę wewnętrzną toczy w sobie anonimowy bohater, o którym wiemy tylko tyle, że właśnie został skonfrontowany z CZYMŚ? Czy wielkie, czy małe są jego myśli? Zatrzymał się po biegu, a może dopiero wyruszy? Rozdarty? Spokojny? Bohaterka spotkania oraz jej przyjaciele-poeci: Robert Baranowski i Jacek Hołody świetnie interpretowali kolejne wiersze – wyłaniał się z nich wszechstronny obraz wielce prawdopodobnych uczuć i zachowań Stojącego. Portret duszy każdego z nas.

Poezja przeplatała się z muzyką – jako pianistka i gitarzystka bardzo udanie wystąpiła Karolina Umiastowska, córka Miry, a i sama M. Umiastowska zaprezentowała się jako pieśniarka, akompaniując sobie na gitarze. Przeczytała też fragment swojej prozy poetyckiej, jak również kilka najnowszych wierszy, w tym poświęcony Karolinie i jej koleżankom, obecnym na imprezie.

W ciekawej dyskusji, pod hasłem: „Na ile wizerunek człowieka, który stoi, to postawa aktywna?” wzięło udział wielu zebranych, m.in. Jerzy Paruszewski (Żyrardowskie Wieczory Literackie), dziękujący Autorce za zwrócenie uwagi czytelników na zagadnienia, jakie powinny być rzeczywiście ważne dla wszystkich.

Na zakończenie, zgodnie z tradycją, rozegrany został turniej jednego wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów”. Markowe wieczne pióro i 100 zł głównej nagrody zdobyła Danuta Bartoszuk, przedstawicielka Piaseczna i Żyrardowa, drugie miejsce wywalczył Krzysztof Marek Smolarz z Tomaszewa (ŻWL), trzecie – Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy. Wyróżnione zostały: Anna Rykowska z Piastowa i Dominika Zambrzycka z Warszawy.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy uznania i nagrody książkowe.

Serwis zdjęciowy wydarzenia zapewnili: Dariusz Kukuła i Jerzy Paruszewski.

JP

Author Avatar
by Dominika Dawidowicz