Ćwierćwiecze poetyckiej „Biesiady” Pawła Kubiaka


W piątek, 08.06.2018, Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie gościł licznie zgromadzonych poetów i miłośników poezji z Warszawy oraz Mazowsza Zachodniego. Przybyli oni na nadzwyczajne, jubileuszowe spotkanie autorskie, w ramach którego Paweł Kubiak, założyciel i lider Konfraterni Poetyckiej „Biesiada” przy MOK w Piastowie, świętował 25-lecie działalności KP. Wiersze Pierwszego Konfratra przedstawili zasłuchanej publiczności – w doskonale zgranym, aktorskim duecie, z pięknym podziałem na głosy – Joanna i Janusz Godlewscy. Dodatkowo wybrane utwory Joanna zaśpiewała – z muzyką Rosława – akompaniując sobie na afrykańskim bębenku. Oprawy muzycznej imprezy dopełnił znany dyrygent chórów w Piastowie, Jan Dąbrowski, występując tym razem jako pianista.
Tego dnia dużo rozmawiano na temat źródeł poetyckiego natchnienia, inspiracji, poruszona też została kwestia panowania nad materią wiersza. Ciekawymi spostrzeżeniami w tym zakresie podzielili się m.in. Jerzy Paruszewski i Stanisław Wasilewski z Żyrardowskich Wieczorów Literackich. Nikomu nie udało się wszakże uzyskać odpowiedzi – choćby tylko w przybliżeniu jednoznacznej – na zasadnicze pytanie, otwierające całą tę dyskusję: „Dlaczego ludzie wiersze piszą?” Ale bezsporne było, że dobrze czynią, nie odrzucając weny.
Z inicjatywy nestorki „Biesiady”, poetki i malarki Jadwigi Pilińskiej z Piastowa, poeci Jerzy Paruszewski (Żyrardów) i Robert Baranowski (Warszawa) przygotowali dla Pawła Kubiaka: pierwszy – ozdobny dyplom uznania od Konfratrów, za ćwierćwiecze pracy na rzecz poezji i poetów (z haiku, wplecionym w treść tego okolicznościowego dokumentu i mnóstwem podpisów), a drugi – składkową nagrodę pieniężną (od obecnych na uroczystości). Lider KP nie krył wzruszenia…
W tradycyjnym turnieju jednego wiersza „O Wieczne Pióro Konfratrów” główną nagrodę – markowe wieczne pióro i 100 zł – zdobył Krzysztof Marek Smolarz (ŻWL Tomaszew), drugie miejsce zajął Jacek Hołody („Biesiada” Piastów), a trzecie przypadło Mirze Umiastowskiej z Warszawy. Wyróżnieniami cieszyli się: Adam Leszczyński („Biesiada” Piastów) i Robert Baranowski. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
JP