51. PWP – MŁODZI ŻYRARDOWIANIE Z PIĘKNYM DOROBKIEM TWÓRCZYM

Opublikowane przez Dominika Dawidowicz w dniu

We czwartek, 16.05.2019 – tradycyjnie w „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca” – Prezydent Miasta Żyrardowa i Centrum Kultury w Żyrardowie zaprosili miłośników sztuki do sali klubowej CK na Poetycki Wieczór Podwójny, już 51., zwyczajowo połączony z Turniejem Dwóch Wierszy. CK zorganizowało wydarzenie i sfinansowało PWP oraz TDW, w tym pieniężne nagrody turniejowe. Pieniężne wyróżnienia TDW ufundowało ekologiczne Stowarzyszenie „Nasza Narew”. Imprezę, jak zawsze, poprowadził Jerzy Paruszewski, koordynujący Żyrardowskie Wieczory Literackie (grupa poetycka i Wydawnictwo Literackie Centrum Kultury w Żyrardowie) od ich założenia w roku 1996.

Bohaterem spotkania autorskiego był Artur Chmielewski, uczestnik ŻWL, od ponad 10 lat z najlepszej strony dający się poznać wielbicielom poezji. Już jako gimnazjalista i licealista zdobywał laury żyrardowskich konkursów poetyckich (Walentynkowy TJW o Miłości, „Pierwsze wiersze”), zwyciężał także poza naszym miastem. Jest współautorem almanachu poezji, wydanego przez ŻWL i Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej. W swoich wierszach zaskakuje niezwykle pomysłowym użyciem środków stylistycznych, którymi operuje z wielką swobodą, a zarazem pełną odpowiedzialnością za każdą wyrażoną myśl – wszystkie są głębokie, nacechowane troską o człowieka współczesnego, jego relacje z innymi ludźmi i kondycję dzisiejszego oraz przyszłego świata. Poeta nie rozpacza przy tym, twardo i jasno daje do zrozumienia, że wie, jak być powinno, więc o to walczy. Co najcenniejsze, odbiorców swojej poezji też zachęca do podniesienia głowy w obronie rzeczy po prostu ważnych, a oni artystyczne przesłanie autora doceniają i akceptują – spontaniczne oklaski zrywały się raz po raz, po kolejnych wierszach młodego twórcy. Wielu zresztą wyraziło mu uznanie w późniejszej rozmowie, wieńczącej występ.

Specjalnie dla Artura i wszystkich Gości PWP zaśpiewała gwiazda piosenki aktorskiej, z której żyrardowianie słusznie są dumni: Julia Ksit. Swój talent kształciła w naszym Młodzieżowym Domu Kultury, doskonaliła się pod mistrzowskim kierunkiem Grażyny Beliniak, Agnieszki Orzechowskiej i Hanny Fibich. Jest laureatką kilkunastu europejskich festiwali piosenki, otrzymała również stypendium kanadyjskiej organizacji polonijnej, wspierającej wybitnych, młodych artystów w Polsce. Każde jej wejście na estradę było prawdziwym świętem sztuki. Fantastycznie potrafiła wskrzesić wspomnienia największych osiągnięć legendarnych bardów, takie jak Jacquesa Brela „Ne me quitte pas”. Ogromne wzruszenie wywołała pieśnią do etiudy „Żal” Fryderyka Chopina ze słowami Jerzego Paruszewskiego.

Publiczności niełatwo przyszło pogodzić się z tym, że piękny występ poetycko-muzyczny dobiegł końca, ale na szczęście w programie czekały następne emocje: TDW silnie obsadzili poeci z Żyrardowa, Sochaczewa, Warszawy, Piaseczna, Franciszkowa, Jesionki i Tomaszewa – niezrzeszeni oraz reprezentanci ŻWL, Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jury w składzie: Artur Chmielewski (przewodniczący), Magdalena Korbuszewska – artystka, w tym także poetka – z Gdańska i Jerzy Paruszewski (sekretarz) sprawnie wyłoniło zwycięzców. Oto oni: 200 zł I. nagrody zdobył Sławomir Maszewski z Żyrardowa (ŻWL), wierszem „We wnętrzu”, natomiast 100 zł II. nagrody wywalczyła Joanna Jagiełło z Warszawy (SPP), wierszem „Czynny żal”. Równorzędne wyróżnienia po 50 zł otrzymali: Danuta Bartoszuk, przedstawicielka Piaseczna i Żyrardowa (SAP), za wiersz „Celi bat”, Weronika Golbert z Franciszkowa, za wiersz „Ewa”, Danuta Kłos z Sochaczewa (SSWL „Atut”), za wiersz „Odcień Ciebie” i Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy, za wiersz „DO MĘŻCZYZNY KTÓRY MNIE SPŁODZIŁ”. Dodatkowymi wyróżnieniami – w postaci książek wyd. ŻWL – uhonorowani zostali: Janusz Wiesław Budnik z Sochaczewa (SSWL „Atut”), za wiersz „Zmierzch” (Jerzy Jankowski i Jerzy Paruszewski – „Pozytywni”) oraz Stanisław Wasilewski z Żyrardowa (ŻWL), za wiersz „Pytam” (Blanka Pelc-Wróblewska – „Dorywanki”). Wszystkim laureatom wręczono dyplomy uznania.

JP