43. PWP – Robert Baranowski, drapieżny łowca poetyckich uczuć


We czwartek, 18.01.2018, tradycyjnie w „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca”, Prezydent Miasta Żyrardowa zaprosił miłośników poezji i muzyki do sali balowej żyrardowskiej Resursy na 43. Poetycki Wieczór Podwójny, połączony z Turniejem Dwóch Wierszy. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury w Żyrardowie, z udziałem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie oraz ww. Resursy. Media elektroniczne reprezentowały: Radio FAMA Żyrardów i TVŻ – „Telewizja Żyrardowska”.
Spotkanie ze stołecznym poetą, Robertem Baranowskim, prowadzący (jak zawsze) imprezę Jerzy Paruszewski, koordynator Żyrardowskich Wieczorów Literackich, rozpoczął od – ilustrowanego archiwalnymi zdjęciami, wyświetlanymi na ekranie w głębi sceny – przypomnienia kilku wcześniejszych występów R. Baranowskiego w Żyrardowie: podczas jednego z turniejów SLAM (2006), kiedy to miał spotkanie autorskie i zwyciężył w zawodach, własnego wieczoru poetyckiego (2013) oraz (w charakterze gościa nadzwyczajnego) w ramach Walentynkowego TJW o Miłości (2015). Na kilku fotografiach pojawiły się też okładki tomików Roberta. Niestety, pierwszy z nich, „Fragment poezji” nie zachował się w zbiorach autora i nie ma on nawet jego zdjęć – byłby zatem wdzięczny posiadaczom egzemplarzy tej książki, którzy zechcieliby je udostępnić w celu zadokumentowania, a może i rekonstrukcji (ew. mogłoby powstać II wydanie). Kolejne tomiki ze swoimi wierszami zaprezentował przybyłym „na żywo”: „Fragment poezji II” (2008), „www.k♀bieta.pl” (2012), „Z perspektywy płomienia…” (2015 – VIII pozycja serii wydawniczej „Z szuflady poety”) oraz dwie antologie (2017) – „Wiersze sercem pisane” i „Zanim zabierze nas wiatr”. Publiczności, zasłuchanej już od pierwszych słów, czytał swoją poezję, przeplataną teledyskami Marty Gwiżdż, wykonującej z własnym akompaniamentem gitarowym pieśni, które skomponowała do jego wierszy. Niestety, z przyczyn technicznych nie udało się odtworzyć piosenki do tekstu R. Baranowskiego, z muzyką i w wykonaniu Altei Leszczyńskiej.
JESTEM POETĄ, DRAPIEŻNĄ ISTOTĄ – ŁOWCĄ UCZUĆ! To zdanie można było znaleźć na plakatach imprezy tuż pod nazwiskiem warszawskiego twórcy i trzeba przyznać, że doskonale się nim scharakteryzował. Na wskroś nowoczesny, piszący z wielką mocą wyrazu, jednak (co z naszą epoką nieczęsto się kojarzy) pełen subtelności w celnie dobieranych słowach. Zawsze przekonujący w delikatnym, ale sugestywnym przekazie wątków przede wszystkim miłosnych, jak i filozoficznych. Internauci mogą się natomiast przekonać, że i satyra nie jest mu obca…
Zintegrowany z PWP Turniej Dwóch Wierszy mocno obsadzili poeci ŻWL z Żyrardowa i Tomaszewa, Sochaczewskich Wieczorów Literackich „Atut”, Stowarzyszenia Autorów Polskich (Piaseczno i Żyrardów), Franciszkowa oraz Zaborowa. Skład jury był następujący: Robert Baranowski (przewodniczący), Hubert Beczek i Jacek Gwiazda (członkowie), Jerzy Paruszewski (sekretarz). Rywalizację wygrała Jolanta Zemła z Zaborowa – otrzymała od CK 100 zł pierwszej narody za wiersz „AKTY”, 50 zł drugiej nagrody (też od CK) zdobył Sławomir Maszewski (ŻWL Żyrardów) za wiersz „Lwowska Madonna”, natomiast trzy równorzędne wyróżnienia, w postaci książek wydanych przez ŻWL, wywalczyli: Artur Chmielewski (ŻWL Żyrardów), wierszem „podkręć serce” (tomik australijskiego poety Johna a’Becketta „The High Country” – „Wysoka kraina”), Weronika Golbert z Franciszkowa, wierszem „19 IV 2017 Rocznica powstania w getcie warszawskim” („Gloria Artis” Agaty Kornackiej i Mateusza Modraka) oraz Dorota Karecka (ŻWL Żyrardów), wierszem „POŚCIG” (tomik węgierskiego poety z Serbii, Istvána Tari „Egy lapát parázs” – „Łopata żaru”). Wszystkim laureatom jurorzy wręczyli dyplomy uznania.
Na zakończenie poeci zajmujący dwa pierwsze miejsca ponownie odczytali obecnym swoje wiersze – oczywiście te zwycięskie.
JP, fot. Violetta Paruszewska i Stanisław Wasilewski