40. PWP – Bogdan Szymańczak, czyli „Pewniaczek”


We czwartek, 20.07.2017, jak zawsze w „trzeci czwartek nieparzystego miesiąca”, Prezydent Miasta Żyrardowa, a z nim Centrum Kultury w Żyrardowie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żyrardowie oraz Resursa w Żyrardowie zaprosiły miłośników poezji i muzyki do sali balowej Resursy na 40. Poetycki Wieczór Podwójny, połączony z Turniejem Dwóch Wierszy.
Gwiazdą imprezy był znany i niezwykle lubiany przez publiczność – nie tylko w Żyrardowie – Bogdan Szymańczak, „bard z gitarą”. Członek ZAiKS, uczestnik Żyrardowskich Wieczorów Literackich, autor czterech płyt (w przygotowaniu – piąta), występujący m.in. z Andrzejem Rosiewiczem, Ewą Błachnio, Wiesławem Tupaczewskim (wkrótce – z Andrzejem Rybińskim) – mistrz piosenki romantycznej, zarazem zawsze ceniący humor, postanowił intensywniej zająć się twórczością satyryczną, założył więc kabaret „Pewniaczek”. Podczas PWP, jak zwykle świetnie nawiązując kontakt z przybyłymi na jego występ, śpiewał swoje błyskotliwe w warstwie muzycznej i słownej piosenki, przeplatając je aktorskimi prezentacjami wesołych tekstów – w tym ostatnim partnerował mu koordynator ŻWL, Jerzy Paruszewski, który dobrze czuł się w mocno rozbudowanej roli konferansjera. Obaj stworzyli duet zabawny dla wszystkich!
Turniej Dwóch Wierszy zgromadził liczne grono poetów z pięciu miejscowości – jurorzy: przewodniczący Bogdan Szymańczak, prowadzący turniejowe współzawodnictwo sekretarz Jerzy Paruszewski oraz Hubert Beczek (wszyscy z ŻWL) mieli pełne ręce roboty, ale ich werdykt okazał się szybki i trafny. TDW wygrała Stanisława Ossowska z Nadarzyna, otrzymując od CK 100 zł pierwszej nagrody za wiersz „Rozmowa z kapeluszami”, 50 zł drugiej nagrody (też od CK) zdobył Sławomir Maszewski z ŻWL Żyrardów za wiersz „MOJA GWIAZDA”, a równorzędne wyróżnienia wywalczyły: Danuta Bartoszuk ze Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział II Warszawski (reprezentująca Piaseczno i Żyrardów jednocześnie), wierszem „Spotkanie z Magdaleną”, Stanisława Podgórska z Sochaczewskich Wieczorów Literckich, wierszem „pielgrzymi sonet” i Grażyna Szczepaniak z ŻWL Żyrardów, wierszem bez tytułu, zaczynającym się [„Żyję …”]. Wyróżnione poetki obdarowane zostały książkami ŻWL – Wydawnictwa Literackiego CK w Żyrardowie, odpowiednio: „The High Country – Wysoka kraina” Johna a’Becketta, „Lot sowy” Wojciecha Chwojnickiego oraz „Gloria Artis” Agaty Kornackiej i Mateusza Modraka. Całej piątce laureatów jurorzy wręczyli dyplomy uznania.
JP